SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

ÇERMİK HASTALIĞI(ASBESTOZ)

ÇERMİK HASTALIĞI(ASBESTOZ)
Bu haber 17 Şubat 2019 - 23:48 'de eklendi ve 5.600 kez görüntülendi.

Dr. Melih Akay ARSLAN

 

Yöremizde Çermik Hastalığı olarak da bilinen Asbestoz hastalığı, beyaz toprakta bulunan ve asbest adı verilen kimyasal maddenin yol açtığı bir hastalıktır. Civar il ve ilçeler içinde bu hastalığın en sık görüldüğü yerlerden birinin ilçemiz olması nedeniyle ismi Çermik Hastalığı olarak anılmaktadır.

Asbest maddesi, lifsi yapısı sayesinde ısı, sürtünme ve baskıya yani strese dayanıklı olup mükemmel bir yalıtım yeteneğine sahiptir. Bu özellikleri nedeniyle yaklaşık 3.000 iş kolunda kullanım alanı bulmuştur.

Ak toprağın(asbestli toprak) lifsi yapısı ve esnekliği sayesinde kazandığı ısı ve su yalıtım özellikleri kırsal alanlarda yaşayan insanlarca da farkedilmiş ve kullanılmaya başlanmıştır. Ak toprak köylerin etrafında yaygın olarak bulunması ve kolay çıkarılması nedeniyle yaygın olarak kullanılmaktadır. Bölgelere göre “ak toprak”,”çorak toprak”,”geven toprak”,”çelpek”,”höllük” veya “ceren toprağı” adlarıyla da anılarak diğer toprak tiplerinden ayırt edilmiştir.

Ak toprak özellikle kırsal alanda yaşayan insanlar tarafından yararlı etkilerinden dolayı evlerin sıva, badanaişlerinde, çatıların ısı ve su yalıtımında, ateş yakılan ocakların yalıtımında yaygın olarak kullanılmıştır ve halen kullanılmaktadır.

Son yıllarda kullanan ev sayısı oldukça azalmış olsa da doğal toprak örtüsü nedeniyle bu tür köyler için temas devam etmektedir. İlçemiz de bu toprağın fazlaca bulunduğu yerlerden.

Asbest özellikle solunum yolu maruziyeti sonrası solunum sisteminde farklı hastalıklara ve kansere neden olmaktadır. En sık olanı asbestozhastalığıdır. Bu hastalık akciğer zarında kalınlaşma ve yer yer sert bağ dokusu artışına yol açar. Yıllarca süren ve geçmeyen kuru öksürüğe neden olur. Hastalık akciğer zarında sıvı birikimine sebep olarak sırt, göğüs ve yan ağrısına yol açar. Bir süre sonra da mezotelyoma dediğimiz akciğer zarı kanserine dönüşür. Bu nedenle asbest hastalığına yakalanan kişilerin belli aralıklarla doktor kontrolü yaptırması gerekir. Asbest Dünya Sağlık Örgütü’nün “İnsan İçin Kanserojen Olan Maddeler” listesindedir.

Beyaz toprakla sıvanan duvarlara sahip evlerde toprak çok çok küçük zerreler halinde havayakarışıyor. Bu evlerde yaşayan insanlar sanki fabrikada çalışmış gibi asbesti solumuş oluyor. Sonuçta da yukarıda saydığım hastalıklar meydana geliyor.

Üstelik asbest maruziyeti sonrası kazanılan kanser riski asbeste maruziyet kesilse bile gerilemez. Yani asbesti her soluduğumuzda kansere bir adım daha yaklaşırız ve atılan bu adımların hiçbirinin geri dönüşü yoktur.10 yıl asbestli evde yaşamış ve daha sonra ayrılmışızdır. Asbestli evden ayrıldıktan 15 sene sonra bu hastalık ortaya çıkabilir.

Bazı yerlerde asbestli toprak pekmez yaparken kıvamın tutturulması için veya leblebi yapımında kullanılıyor. Oysa bu toprağın gıda maddelerinde kesinlikle bulunmaması gerekiyor.

Bazı eski su şebekelerinin boruları iyi bir yalıtım malzemesi olduğu için asbestli toprakla sıvanmış durumda. Ayrıca bazı vatandaşlar sıcak tuttuğu için toprağı bebeklerin beşiklerinin altına seriyor. Bu durumda bebeğe doğumundan itibaren yoğun bir asbest maruziyeti yaşatılmış oluyor.

Beyaz toprağın çıkarılması ve kullanımı mutlaka engellenmeli. Bu çok büyük bir çevre felaketi ve halk sağlığı sorunudur. Sağlık her şeyden önemli ve geri dönüşü yok. Mutlaka ama mutlaka bu konuda gereken hassasiyeti göstermeliyiz.

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa