SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Çermik’e kimlik kazandıracağız

Çermik’e kimlik kazandıracağız
Bu haber 01 Mart 2020 - 23:55 'de eklendi ve 151 kez görüntülendi.
  • Kaymakam; “Birlikte güzel işler yapmak istiyoruz”
  • Termal Turizm Master Planı ve Kentsel Tasarım Projesi kapanış toplantısı yapıldı

 

Termal Turizm Master Planı ve Kentsel Tasarım Projesi kapanış toplantısı yapıldı. Kaymakam Nazlı Demir, hep birlikte güzel işler yapmak istediklerini söyledi. Stratejik Planlama Genel Koordinatörü Ömer Yılmaz ise “Çermik’e kimlik kazandıracağız” dedi.

Karacadağ Kalkınma Ajansı tarafından Finanse edilen Çermik Termal Turizm Master ve Kentsel Tasarım Projesi kapanış toplantısı Kaymakamlık Toplantı Salonunda yapıldı.

Toplantıya; İlçemiz Kaymakamı Nazlı Demir, Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Hasan Maral, Dicle üniversitesi Rektörlüğü Genel Sekreter Yardımcısı Haci Yılmaz, kamu kurum ve kuruluşları ve sivil toplum kuruluşu yöneticileri ve temsilcileri katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Hasan Maral, projeye Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Hasan Basri Güzeloğlu’nun büyük önem verdiğini, kendilerinin de bu doğrultuda çalışmalarını titizlikle yürüttüğünü söyledi. Projenin gerçekleştirilmesinde Kaymakam Nazlı Demir’in büyük çabası olduğunu ve bu projeyle Çermik’in talihinin değişeceğine inandığını söyledi.

Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Hasan Maral’ın açılış konuşmasının ardından ilçemiz Kaymakamı Nazlı Demir, Çermik Termal Turizm Master ve Kentsel Tasarım projesi ile ilgili toplantıya katılanları bilgilendirdi. Kaymakam Demir, birlikte güzel işler yapmak istediklerini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Hepimizin bildiği üzere Çermik ilçemiz sahip olduğu şifalı kaplıcaları,doğası, tarihi ve kültürel zenginliği ile eşsiz bir ilçe olup geçmişten beri bölgesel olarak önemli bir ziyaret merkezi olmuştur. Sahip olduğu huzur ve güven ortamı ilçemize bölgesinde önemli bir cazibe kazandırmıştır.2019 yılı Ekim ayında yaptığımız Çermik Termal Turizm Master Planı Ve Kentsel Tasarım Projesi değerlendirme toplantısında paydaşlarla istişare yapılmış, bugün geldiğimiz noktanın tohumları atılmıştır.

Kaplıca, doğa ve kültür turizmi olmak üzere üç ana ayak üzerine oturacak olan master plan kapsamında ilçemizin ana lokomotifi konumunda olan termal turizm konusunda önemli bir gelişme potansiyeli yaratacaktır.

Plana uygun olarak yapılacak yatırımlarla ilçemizin tüm cevherleri hem ilçe hem il hem de ülke ekonomisine önemli katkı sağlayacak hale gelecektir. Tarihi Melike Belkıs Kaplıcalarından Gelincik Dağına, Sinek Çayından Şeyhandede Şelalesine, Haburman Köprüsünden Ulu Camiye, Saray Hamamından, Beyler Sarayına, her mevsim içinde barındırdığı eşsiz doğasından Fırat Nehrine kadar pek çok proje paketinde yer alıyor. Turizm Master Planı ile birlikte her türlü övgü ve iltifata layık olan ilçemizin hak ettiği değeri fazlasıyla alacağı umuduyla Turizm Master Planın hayırlara vesile olmasını ve verimli bir toplantı olmasını temenni ediyorum. Unutmayalım ki bu planın uygulanmasında herkese ihtiyacımız var. Üniversiteden, kamu kurum ve kuruluşlarına, sivil toplum örgütlerinden, yerel halkımıza kadar hep birlikte güzel işler yapmak istiyoruz.Katılımlarınızdan dolayı tekrar teşekkür ediyorum.”

Kaymakam Demir’in konuşmasının ardından Kivi Stratejik Planlama AŞ genel koordinatör sorumlusu Ömer Yılmaz ve teknik ekiptarafından Çermik Termal Turizm Master ve Kentsel Tasarım Projesi sunumu yapıldı.

Sunumda ilçemizin sadece termal turizm kapsamıyla değil, bunun yanı sıra doğa, inanç, kültür ve gastronomi severlerin de ilçeye gelmesini sağlayacak çalışmaların yürütüleceği belirtildi. Ayrıca ilçeye özgü el sanatlarının hayata geçirilerek, hediyelik eşyaların yapılıp satılması, aynı zamanda buraya gelecek turistlerin, el sanatları için eğitime alarak, kısa bir süre de olsa tecrübe etmelerinin sağlanmasının ilgi çekebileceği belirtildi.

Master Plan kapsamında 50 proje paketi açıklandı. Bundan sonraki süreçte bu projelerin hayata geçirilmesine yönelik adımların ilgili kurum ve kuruluşlar tarafından atılacağı vurgulandı.

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa