SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Çermik’i olta balıkçılığında öncü yapmak istiyoruz

Çermik’i olta balıkçılığında öncü yapmak istiyoruz
Bu haber 11 Mart 2019 - 0:30 'de eklendi ve 197 kez görüntülendi.
  • Olta Balıkçılığı Festivali ilçemizde yapılacak

 

İlçemizde Olta Balıkçılığı Festivali gerçekleştirilecek. Diyarbakır Olta Balıkçıları Derneği’nden yapılan açıklamada, Çermik’i olta balıkçılığında öncü yapmak istediklerini belirttiler.

Diyarbakır Sportif Olta Balıkçılığı ve Doğal Yaşam Koruma Derneği işbirliği ile ilçemizde “Olta Balıkçılığı”” Festivali 16-17 Mart’ta düzenlenecek. Konuyla ilgili İlçe Kaymakamı Nazlı Demir ve Belediye Başkanı Şehmus Karamehmetoğlu ile görüşen dernek yöneticileri, gerekli izni aldıklarını, kendilerine destek veren Kaymakam ve Belediye Başkanına teşekkür ettiler.

Dernek yöneticileri, geçen yıl Çermik’te düzenledikleri sezon kapanış etkinliğini tekrarlamak ve güzel sazan balığı yakalama yarışması ile süslemek istediklerini belirterek, bunu da yine Çermik’te gerçekleştirmek istediklerini söylediler.

Bir ay önce hazırlıklara başladıklarını, oluşturdukları organizasyon ekibinin de İl Tarım, Gıda ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nden gerekli izni aldığı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nden de çok büyük destek gördüklerini bildiren Dernek yöneticileri;

“Yarışmamızın Çermik’te yapılmasının nedeni sahip olduğu balık popülasyonu ve kıyı sahili ile ilimizin değerli ilçelerinden bir tanesidir. Burayı ulusal alanda oltacı platformlarına tanıtmak ve ilçeyi sazan ve spinsegmentleri için olta turizmine kazandırmak istiyoruz.

-Üreme dönemine dikkat çekmek istiyoruz

Yarışmamızın temel amacı olan üreme dönemine dikkat çekmektir. Her yıl 1 Nisan-31 Haziran tarihleri arasındaki dönem, sazangillerin üreme dönemi olarak geçmektedir. Bu dönemlerde sazangiller için her türlü ticari av ve balık satışı yasaktır.

16-17 Mart tarihleri arasında yapılacak sezon sonu kapanış avına, çeşitli illerden 35 ekip katılacak. Yapılacak yarışmada dereceye giren ekiplere sponsorlardan gelen ödüller verilecek.”

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa