SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Ciğerimizin yok olduğunun resmidir

Ciğerimizin yok olduğunun resmidir
Bu haber 29 Aralık 2019 - 23:49 'de eklendi ve 190 kez görüntülendi.

Yıllar önce çevre il ve ilçelerin de meyve ve sebze ihtiyacını karşılayan Evsel bahçelerinin imara açılması nedeniyle hemen hemen tamamen yok olurken, vatandaşlar, “Maalesef ilçenin akciğeri yok oldu. Sebze ve meyve ağaçları ile bostanların yerini beton yığınları aldı. Son yıllarda yapılaşma yasaklanması sevindirici ancak takibi çok önemli” dediler.

Postanenin arkasından itibaren ta eski Kızlar Tepesi şimdiki Siverek kavşağına, eski 27 Mayıs şimdiki Cumhuriyet Ortaokulu’nun altı ve üst tarafı ile karşısının Koçaş bahçesine kadar olan alan tamamen bahçelerden oluşurken, şimdi bu bahçelerin yerinde çok katlı binalar yer alıyor.

Vatandaşlar Fatih caddesinin açılması ile Evsel bahçelerinin süraatle yok olmaya başladığını, bazı yıllarda yeterli cavşak suyunun bırakılmaması ile bahçelerdeki meyve ağaçlarının kuruduğunu, bunun sonucunda da yine bahçelerin parsellendiğini belirterek, şu iddialarda bulundular;

“Meyve ve sebze yetiştirilen bağ ve bahçelerin, tarım alanlarının üzerinde yapılaşması yasak olmasına karşın, maalesef bu yasak çiğnenmiş yapılaşmanın önü alınamamıştır. Son zamanlarda yasak getirilmesine rağmen yine yeterli olmamıştır. Bir tarihte çevre il ve ilçelerin meyve ve sebze ihtiyacını karşılayan evsel bahçelerimiz ne yazık ki yok oldu, oluyor. Bunun sonucunda da her yıl ilçede büyük çevre kirliliği meydana gelmekte özellikle de akşam saatlerinde nefes alınamaz duruma gelinmektedir. Maalesef ilçenin akciğeri göz göre göre yok oldu. İnsan sağlığı her şeyin üzerinde olmalıdır.”

 

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa