SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Çin’e mermer gönderilmeye başlandı

Çin’e mermer gönderilmeye başlandı
Bu haber 01 Aralık 2019 - 23:45 'de eklendi ve 367 kez görüntülendi.

İlçemiz İş İnsanı Şerif Karaaslan’ın Çüngüş’ün Oluklu MahallesindeÇinli bir firma ile açtığı maden ocağında üretime başlandı. Çinli firmanın 3 milyon dolarlık yatırımla ortak olduğu ocakta, ilçede ilk kez bulunan, Blue Candy (Mavi Şeker), Türkçe Fırat Grisiismi verilen mermer taş çıkarılıyor.

Mermer ocağı sahibi Şerif Karaaslan, ilçemiz ile komşu ilçe Çüngüş sınırları arasındaki Mırgan Dağında açtıkları ocakta ‘Botaçina bej’ adı verildikleri mermer taşının ilk kez çıkarıldığını söyledi.

Karaaslan, Çinli firmanın 3 milyon dolarlık yatırımla Çüngüş’teki ocağa ortak olduğunu ve yetkilisi …..gelerek çalışmaları yerinde gördüğünü söyledi.

-Çıkarılan mermer Çin’e ihraç edilecek

İlçeye doğrudan ilk kez yurtdışından yatırım ortaklığı yapıldığını bildiren İş İnsanı Karaaslan, gazetemize şu açıklamayı yaptı;

“Gerçekten bu çok önemli bir yatırım. 3 milyon dolar demek yaklaşık 16 milyon liralık yatırım demektir. Eski parayla 16 Trilyon liralık yatırım.Çeşitli bölgelerde açılan fuarlara katılmamızın semeresini aldık. Burada çeşitli ülkelerdeki şirketlerin temsilcileri ile bir araya geldik, görüştük. Çinlilerle de fuarda bir araya geldik. Ortak olduk. Açtığımız bu ocaklarda onlarca işçi çalışıyor. Yeni makine ve ekipmanlar alındı. İlçemize ve ülkemize bu ocaktan döviz kazandırıyoruz. Bir ocağımızda ‘Botaçina bej’ denilen ilk kez ilçemizde bir mermer çeşidi çıkardık.”

Çinliler ile yaptıkları ortaklıkla çıkarmaya başladıkları Blue Candy (Mavi Şeker) Türkçe ismiyle Fırat Grisi mermerin Çin’e gönderilmesine başladıklarını ifade eden Karaaslan, “Mermer bloklar halinde TIR’larla Mersin’e, oradan da gemilerle Çin’e gönderiliyor. Ocağı çok kısa sürede üretime açtık. Bütün görüşmeler ve bağlantılar tamamlandı. Bu Mermeri Komşu ilçem

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa