SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

“Cinsiyetçi yaklaşımdan vazgeçmeliyiz”

“Cinsiyetçi yaklaşımdan vazgeçmeliyiz”
Bu haber 23 Aralık 2019 - 0:24 'de eklendi ve 366 kez görüntülendi.
  • “Toplumun yüzde ellisini yok sayamazsınız”
  • “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Koordinasyon Planı” toplantısı yapıldı

 

“Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Koordinasyon Planı” toplantısı Kaymakamlık toplantı salonunda gerçekleştirildi. Kaymakam Nazlı Demir, cinsiyetçi yaklaşımdan vazgeçilmesi gerektiğini belirterek, toplumun yüzde ellisinin yok sayılamayacağını söyledi.

Kaymakam Demir başkanlığında yapılan toplantıya Belediye Başkanı Şehmus Karamehmetoğlu, Cumhuriyet Savcısı Tuğçe Çörekçi, Hâkim Sümeyye Şengül, İlçe Jandarma Komutanı Ahmet Seyhun, İlçe Emniyet Amir Vekili Burak Zafer Dündar ve ilgili kurum amirleri katıldı.

Tüm Türkiye’de aynı anda yapılan 6284 sayılı “Ailenin Korunması ve Kadına karşı şiddetin önlemesi” ne dair kanun kapsamında şiddetle mücadele alanında sunulan hizmetlerin daha etkin bir şekilde yürütülmesi ve uygulamalardaki sorunların giderilmesi amacıyla “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Koordinasyon Planı” Kaymakamlık Toplantı salonunda gerçekleşti.

Toplantıda Kaymakam Nazlı Demir, cinsiyetçi yaklaşımdan vazgeçilerek toplumun yüzde ellisinin yok sayılamayacağını belirtti. Kaymakam Demir sözlerini şöyle sürdürdü;

“Ülkemizde, özellikle son dönemlerde artan kadına ve aileye dönük şiddet olayları; bu olayların oluşturduğu üzüntü ve kamu vicdanında açtığı yaraları önlemek yapmamız gereken en önemli işlerin başında geliyor.

Hepimizin duygusal yapısı farklıdır. Cinsiyetçi yaklaşımdan vazgeçip, kişinin karakterine ve yeteneğine uygun işleri herkesin yapabileceğinin farkına varmalıyız. Kadına, çocuğa, engelliye, hayvanlara kısacası her türlü canlıya yapılan şiddete karşıyız.

Güçlü Toplum, Güçlü Türkiye diyorum. Bunun için kadınlarımıza şiddeti önlemeliyiz. Toplumun yarısı kadınlardan yarısı erkeklerden oluşuyor. Siz toplumun yüzde ellisini yok sayamazsınız ve birlikte güçlü olursunuz.”

Kaymakam Demir, Kadına yönelik şiddetin önlenmesi için bu toplantıları yaparak hem çalışmalarımızı değerlendiriyoruz hem de önümüze bir yol haritası çiziyoruz. Ancak bilinçli bir toplum ve bilinçli nesiller ile bu tür şiddet olaylarının önüne geçebiliriz. Kadına yönelik şiddetin önlenmesi için atılacak en önemli adım eğitimdir. Biz de Çermik Kaymakamlığı olarak böyle hassas bir konuda tüm birimlerimizle birlikte şiddete dur demek için çalışmalar yapıyoruz Bu konunun hem kanuni hemde ahlaki yönden sıkı takipçisiyiz” İfadelerini kullandı.

Daha sonra kadına yönelik yapılan çalışmalar ve kurumların sorumluluk alanında olan konular hakkında hazırlanan slayt gösterisi gerçekleştirildi.

İlçe Jandarma Komutanlığı ve Emniyet Amirliği’ne son 5 yılda kadına yönelik şiddet olaylarıyla ilgili başvurulan şikayetler değerlendirildi. Son 5 yılda kadına yönelik şiddette Jandarma Bölgesine ait 31 ola meydana gelirken, Emniyet Amirliği’nde ise bu sayının 189 olduğu belirtildi.

Bilgilendirmenin ardından Kaymakam Nazlı Demir, kurum amirlerinden yapılması planlanan çalışmalar hakkında bilgi aldı ve buna göre yol haritası belirlendi.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA