SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Çocuklara Avrupa standardında eğitim

Çocuklara Avrupa standardında eğitim
Bu haber 06 Ağustos 2018 - 0:10 'de eklendi ve 120 kez görüntülendi.
  • Anasınıflarında matematikten bilime, sanatsal becerilerden doğa olaylarını gözlemleyebilmeye kadar birçok konuda eğitilecek…

 

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından okul öncesi eğitimi geliştirmek amacıyla Karacadağ Kalkınma Ajansına sunulan proje, kabul edildi. Proje ile birlikte anasınıfı öğrencileri Avrupa standardında eğitim alacak.

Anasınıflarında oluşturulacak özel bölümlerle; çocuklar matematikten bilime, sanatsal becerilerden doğa olaylarını gözlemleyebilmeye kadar birçok konuda eğitilecek ve uygulamalı olarak yapacak.

2018 Yılı Okul Öncesi Eğitim Standartlarının Artırılması Mali Destek Programı çerçevesinde Diyarbakır ve Şanlıurfa bölgesinde Okul Öncesi Eğitim alanında okullaşma oranını arttırmak ve olumsuz çevresel koşullarda yaşayan dezavantajlı bölgelerdeki çocukların diğer çocuklara göre eksik yöndeki eğitim ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla Karacadağ Kalkınma Ajansı tarafından çıkılan 2018 Yılı Okul Öncesi Eğitim Standartlarının Artırılması Mali Destek Programı kapsamındaİlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün sunduğu “Okul Öncesinden Başlayarak Daha İyi Bir Gelecek KODLUYORUZ Projesi ve Çermik Okul Öncesi Eğitimi Destekleme Merkezi Projesi” destek almaya hak kazandı.

Bu projelerimiz ile Çermik’te okul öncesi eğitimde okullaşma oranını Milli Eğitim Bakanlığımızın hedefleri doğrultusunda arttırmayı planladıklarını belirten İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Bozdoğan şöyle konuştu;

“Okul öncesi eğitimde farkındalık yaratmak, ilçemizde olumsuz çevresel koşullarda yasayan dezavantajlı bölgelerdeki çocukların diğer çocuklara göre eksik yöndeki eğitim ihtiyaçlarını karşılamak, ilçemizdeki okul öncesi eğitim kurumlarının yeni yöntem ve modern yaklaşımlara uygun gerekli fiziki, beşeri ve teknik altyapısının güçlendirilerek eğitimin kalite ve cazibesini artırmak, öğrencilerimizin okula olan ilgisini artırmak ve devamlılığını sağlamayı hedeflemekteyiz.

Okul Öncesinden Başlayarak Daha İyi Bir Gelecek KODLUYORUZ Projesi

Projenin Faaliyetleri

–  Projemiz kapsamında Çermik İlçe Merkezinde bulunan 7 anasınıfı ile 19 köy okulu bünyesinde faaliyet gösteren 19 anasınıfında eğitici bölümler oluşturulacak, oluşturulan bölümler özelliklerine göre donatılacak,

– Okul Öncesi Öğretmenlerine Kodlama Eğitimi verilecek

Çermik Okul Öncesi Eğitimi Destekleme Merkezi Projesi

Projenin Faaliyetleri

-Çermik’te Okul Öncesi Eğitimi alanında oluşturulacak merkez içerisinde kurulacak 4adet bölüm(Fen bölümü, Akil oyunları bölümü, Kodlama Eğitimi Bölümü ve bahçede kurulacak Spor bölümü) ile olumsuz çevresel koşullarda yasayan dezavantajlı bölgelerdekiçocukların diğer çocuklara göre eksik yöndeki eğitim ihtiyaçlarını karşılanacakoluşturulan bölümler özelliklerine göre donatılacak;

-Fen bölümü: Çocukların özellikle bilişsel yeteneklerini geliştirebilecekleri ve merak duygularını doyurabilecekleri merkezdir. Çocuklar çevrelerinde gözlemleme fırsatı bulduklarıdoğa olaylarını veya fiziksel metaları anlama, açıklayabilme ve pratikte gözlemleyebilme fırsatı yakalarlar.

-Akil Oyunları Bölümü: Çocukların görsel algı, analitik düşünme ve problem çözme becerilerini geliştirecek, problem tanıma, çözüm üretme ve farklı yöntem deneme gibi özellikleri uygulayarak, düşünsel yetenekleri basta olmak üzere tüm becerilerini geliştiren merkezdir.

-Kodlama Eğitimi Bölümü: Kodlama eğitimi çocuklara matematik, bilim, problem çözme, takım çalışması, el becerisinin gelişimi, proje bazlı düşünme, yaratıcı sanatlar ve daha pek çokalanda beceri kazandıracak. Çocuklar her şeyden önce algoritma ve tasarım odaklı düşünebilmeyi keşfedecek.

-Spor Bölümü: ilk çocukluk döneminde kaba motor becerilerin gerçekleşmesini sağlayan kaslar, ince motor becerilerin gerçekleşmesini sağlayan kaslara göre daha fazla gelişmiştir.

Bu becerilerin gelişmesiyle okul öncesi çocukların hareket düzeyi artar ve çevrelerini daha çok keşfedebilirler. Kurulan randevu sistemiyle Çermikteki bütün öğrencilerin merkezden faydalanması sağlanacak.

-Kodlama Eğitimi için okul öncesi öğretmenlerine kodlama eğitimi verilecektir.”

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa