SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Çocukların yüreğine dokunun

Çocukların yüreğine dokunun
Bu haber 20 Ocak 2019 - 23:44 'de eklendi ve 167 kez görüntülendi.
  • Devamsızlığın en aza indirgenmesi hedefleniyor

 

Okula devamsızlık yapan öğrencilerin en aza indirgenmesi hedefleniyor. Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü Uzmanı, öğretmenlerin çocukların yüreklerine dokunması gerektiğini söyledi.

Sosyal Hizmetler Diyarbakır İl Müdürlüğü tarafından İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile organize edilen seminer kapsamında devamsızlığın önlenmesi konusunda yapılacaklar hakkında bilgi verildi.

Çermik Anadolu Lisesi konferans salonunda yapılan seminere okul yöneticileri ve öğretmenler katıldı. Sosyal Hizmetler Diyarbakır İl Müdürlüğü’nde görevli uzman, öğrencilerin devamsızlığının azaltılmasında öğretmenlere büyük görevler düştüğünü belirterek şöyle konuştu;

“Çocuk okula gelmiyorsa sebebini bilmek gerekiyor. Bunun birçok sebebi olabilir. Bunlar;

-Çocuk okulu sevmiyor olabilir,

-Okul içinde yeterli aktivitenin olmaması, yani çocuk sadece okula ders görmek için gelmez. Bu konuda ülkemizde maalesef geri kalmış durumlar var. Önümüzdeki dönemlerde beden eğitimi, resim ve müzik ders sayılarının artması yönünde duyumlar alıyoruz.

-Hayattan beklentisi olmama,

-Duygusal ve ekonomik şiddet,

-Aile içi iletişimsizlik,

-Arkadaş çevresi,

-Lise öğrencilerinde ise ekonomik sorunlar başlıca sebeplerdir.

Özellikle lise öğrencilerindeki ekonomik sebepler sonucunda öğrenciler okula gelmemekte, çeşitli işlerde çalışmakta veya farklı şehirlerde çalışma isteği yaşamaktadır. Bu konuda Ergani Sosyal Hizmetler Müdürlüğü, vatandaşlara ekonomik deste veriyor. Aileleri bu merkezlere yönlendirebilirsiniz. Zaten Diyarbakır genelinde bu ekonomik sıkıntı söz konusu, SYDV’ler yardım yapıyor ama Sosyal Hizmetler Müdürlüğü bu konuda farklı bir destek sunuyor

-Çocukları Okula Kazandırmak İçin Ne Yapılmalı?

Çocukları okula kazandırmak için öncelikle öğretmenliği sevmelisiniz. Öğretmenlik diğer mesleklerden çok farklı bir konumdadır. Öğretmenliği sevmezseniz, sevginizi göstermezseniz, çocuğun hayatına da dokunamazsınız. Çocukların yüreğine dokunarak onların hayatında olumlu izler bırakın.

Görüyoruz, öğrenciler dört işlemi bile yapamıyor. Hele ki meslek liselerinde bu durum daha da kötü. 7-11 yaşları çocukların benliklerini bulduğu yaşlardır. O yüzden özellikle sınıf öğretmenlerine büyük görevler düşüyor. İlk iliği atmak çok önemlidir. Eğer ilk bilgiyi doğru almazsa, o çocuğun ileride beklentisi de yüksek olmaz. Çocuklara sevgi odaklı yaklaşalım.Aklın olduğu yerde öfkeye yer yoktur.

Onların güzel vakitler geçirmeleri için olanaklar yaratalım, aktiviteler düzenleyelim. Her çocuk bir projedir. Onlara proje gözüyle bakarsak, hayata çok farklı bir noktadan katılmalarını sağlayabiliriz.”

Yapılan bilgilendirmenin ardından seminer, soru-cevap şeklinde devam etti.

 

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa