SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Coğrafi tescile hazırlanan biberimiz el yakıyor

Coğrafi tescile hazırlanan biberimiz el yakıyor
Bu haber 08 Haziran 2020 - 0:03 'de eklendi ve 222 kez görüntülendi.
  • Kendine has kokusu ve tadı olan biberimiz 40 liradan tezgahlardaki yerini aldı…

 

Gerek ilçemizdeki vatandaşlar tarafından, gerekse ilçe dışındaki vatandaşlar tarafından rağbet gören biberimiz piyasaya çıktı. Biberin kilosu 40 liradan satılırken, vatandaşların adeta elini yakıyor.

Kendine özgü, tadı, kokusu ve şekliyle gerek ilçede gerekse ilçe dışındaki hemşerilerimiz tarafından çıkması sabırsızlıkla beklenen, bunun yanında ilçemize gelen turistlerin de büyük rağbet gösterdiği Çermik biberi, kalıplarını kırarak Türkiye’ye açılacak olan biberimiz piyasaya çıktı.

Kaymakam Nazlı Demir’in coğrafi tescil alması için büyük çaba ve yol kat ettiği meşhur Çermik Biberi adeta el yakıyor. Son iki yıldır yağışlar nedeniyle çıkışı Haziran ayını bulan biberimiz, geçtiğimiz yıl ilk çıktığında 30 liradan tezgahlardaki yerini alırken, bu yıl ise fiyatı 40 liraya yükseldi.

Beybağı’ndaki biber yetiştiricileri, Mayıs ayında yağan ilk yağmur ve fırtınada biber fidelerinin üzerini kara bir toprak kapladığını, bunun sonucu olarak biberin yapraklarını tamamen döktüğünü belirterek, “Daha sonra biber fidelerin yağan yağmurla yeniden yaprak vermeye başladı, arkasından da çiçek açtı. Ancak Haziran ayının ortasına doğru mahsul almaya başladık” dedi.

Kaymakam Nazlı Demir, biberin tescili için büyük çaba harcarken, “Çermik biberi yıllardır özgün tadı ve kokusuyla herkesin büyük beğenisini kazanan bir ürün ve Çermik’ten başka bir yerde yetişmemesi de ne kadar özel bir ürün olduğunu gösteriyor. Fakat ne yazık ki diğer konularda olduğu gibi Çermik Biberi de sadece yerelde kalmış” dedi.

Kilosu 40 liradan satılan biber, özellikle çevre il ve ilçelerden gelen vatandaşlar tarafından ilgi görüyor. İlçeliler ise fiyatın yüksek olması nedeniyle biberin yanına bile yaklaşamazken, biber fiyatının düşmesini bekliyor.

Öte yandan biberden elde edilen ilk ürünler, hafta içi Pazar esnafını denetleyen Kaymakam Nazlı Demir’e hediye edildi.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA