SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Coğrafi Tescilli “Boğazkere Üzümü” bağbozumu başladı

Coğrafi Tescilli “Boğazkere Üzümü” bağbozumu başladı
Bu haber 18 Ekim 2021 - 9:32 'de eklendi ve 58 kez görüntülendi.

Çüngüş Kaymakamı; “6 tondan fazla üzüm üretildi”

 

Çüngüş Mırgan yaylasında coğrafi tescilli “Boğazkere Üzümü” bağbozumu Kaymakam Tuncay Kaldırım, Belediye Başkanı Ali Suat Akmeşe, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Mehmet Çakırve İlçe Tarım ve Orman Müdürü Deniz Yıldırım’ın katılımıyla başladı. Kaymakam Tuncay Kaldırım, bu yıl 6 tondan fazla üzüm üretildiğini söyledi.

Bağbozumu etkinliğinde üreticilere bereketli bir bağbozumu dileyen ve bağcılığın ilçede çok eski dönemlere dayandığını belirten Kaymakam Tuncay Kaldırım, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Genel olarak İlçemiz sofralık, kurutmalık, şıralık ve şaraplık üzüm çeşitlerinin yetiştirilmesi için son derece elverişli iklim ve toprak yapısına sahip. Ayrıca sahip olduğu iklim koşulları en erkenci çeşitlerden en geç olgunlaşana kadar, her olgunluk kademesindeki çeşitlerin yetiştiriciliğini de mümkün kılıyor.

İlçede toplam bağcılık 9 bin 750 dekar alanda yapılırken, 2021 yılı verilerine göre 6 bin 282 ton üzüm üretimi gerçekleştirildi. Yörede birim alandan elde edilen verimlilik 2021 yılında 561-686 kg oldu. Ülkemizin kaliteli kırmızı şaraplık üzüm çeşitlerinden Boğazkere ve Öküzgözü Üzüm çeşitlerinin yetiştiriciliği ilçemizde yaygın olarak yapılıyor. Üzüm üretiminin %66’sı şaraplık, %33 sofralık ve %1 kurutmalık olarak değerlendiriliyor.

İlçemiz, ülkemizin en kaliteli şaraplık üzüm çeşitlerinden “Boğazkere” şaraplık üzüm çeşidinin orijin coğrafyası olup yörede ticari amaçlı “Boğazkere” bağları hâkim. İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından bu yıl Diyarbakır Boğazkere” üzümü olarak tescil ettirilerek coğrafi işaret aldı. Bağcılık konusundaki faaliyetler daha çok aile işletmeleri şeklinde sürdürülüyor. Üreticiler, genel olarak aile ihtiyaçlarına yönelik üretim yapıyor.”

Etkinlikte Konuşan İlçe Tarım ve Orman Müdürü Deniz Yıldırım; “Bağcılığın önemli merkezlerinden biri olan ilçemizde bağcılığın gelişimi ve devamlılığı için hastalık ve zararlılarla mücadele oldukça önemli.  Son zamanlarda yaşanan mevsimsel değişiklikler nedeniyle hastalık ve zararlıları ile güneş yanıklığında artışlar görülmektedir. 2021 yılında toplam 10 çiftçinin bağında 100 dekar bağ alanında entegre bağ mücadelesi yapılmıştır” dedi.

İlçe Tarım Orman Müdürü Deniz Yıldırım konuşmasını devamında boğazkere üzümün tescil çalışmalarına değinerek boğazkerenin kendine has lezzeti ve aromasıyla yöre halkının yetiştirdiği ve severek tükettiği bir üzüm çeşidi olduğunu, adını ağızda bıraktığı buruk tattan ve boğazı keren bir his bırakmasından aldığını dile getirirken boğazkere üzümünün şarap üretiminde önemli bir yeri olduğuna değindi.

Konuşmaların ardından İlçe Kaymakamı Tuncay Kaldırım ve İlçe Tarım ve Orman Müdürü Deniz Yıldırım Çiftçilerle birlikte bağbozumunu başlattılar.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA