SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Coğrafi Yer İşareti başvurusu yapıldı

Coğrafi Yer İşareti başvurusu yapıldı
Bu haber 17 Mayıs 2020 - 23:47 'de eklendi ve 236 kez görüntülendi.
  • Kaymakam; “Çermik Biberini marka haline getirmek istiyoruz”
  • Belediye Başkanı; “Kaplıcalarımızdan sonra biberimizden de söz ettireceğiz”

 

İlçemizin endemik bitki türlerinden biri olan “Çermik Biberi” için Türk Patent Enstitüsüne coğrafi yer işareti başvurusu yapıldı. Kaymakam Nazlı Demir, Çermik Biberini marka haline getirmek istediklerini belirtirken, Belediye Başkanı Şehmus Karamehmetoğlu da kaplıcalarımızdan sonra biberimizden de söz ettireceğiz, dedi.

Kendine özgü, tadı, kokusu ve şekliyle gerek ilçede gerekse ilçe dışındaki hemşerilerimiz tarafından çıkması sabırsızlıkla beklenen, bunun yanında ilçemize gelen turistlerin de büyük rağbet gösterdiği Çermik biberi, kalıplarını kırarak Türkiye’ye açılacak. Konuyla ilgili gazetemize açıklamada bulunan Kaymakamı Nazlı Demir, biberin Coğrafi Tescilini yaptırarak markalaştırmayı hedeflediklerini belirterek şöyle konuştu;

“Çermik biberi yıllardır özgün tadı ve kokusuyla herkesin büyük beğenisini kazanan bir ürün ve Çermik’ten başka bir yerde yetişmemesi de ne kadar özel bir ürün olduğunu gösteriyor. Fakat ne yazık ki diğer konularda olduğu gibi Çermik Biberi de sadece yerelde kalmış.

Biz, tıpkı Diyarbakır Karpuzu, Antep Fıstığı, Çorum Leblebisi gibi Çermik Biberini de markalaştırmayı hedefliyoruz. Bunun için ilk adımı atarak Karacadağ Kalkınma Ajansı’na başvurumuzu yaptık ve Coğrafi İşaretlerde yer alması için çalışma başlattık.

Çermik Biberi ile ilgili Dicle Üniversitesinde görevli bir öğretim üyesi hemşerimiz makale yazdı ve dergide yayımlandı. Makalenin ardından Türk Patent En Enstitüsüne coğrafi yer işareti başvurusu yaptık. Yapılacak inceleme ve saha çalışmalarının ardından alınacak coğrafi yer işareti ile Çermik Biberi marka değerine kavuşmuş olacak böyle elde edilen katma değer artacaktır.”

Belediye Başkanı Şehmus Karamehmetoğlu da biberimizin marka değerine ulaşması için yoğun çaba harcayan başta Kaymakam Nazlı Demir olmak üzere, emeği geçen herkese teşekkür etti. Belediye Başkanı Karamehmetoğlu, Çermik’in adından söz ettiren ilçe konumuna geleceğini, atılan adımlarından o yönde olduğunu söyledi. Belediye Başkanı Karamehmetoğlu,  “Kaplıcalarımızdan sonra biberimizden de söz ettireceğiz” dedi.

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa