SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

ÇPL, mahallelerde okulunu tanıtıyor

ÇPL, mahallelerde okulunu tanıtıyor
Bu haber 12 Mayıs 2019 - 23:49 'de eklendi ve 247 kez görüntülendi.

İlçemiz Çok Programlı Lisesi öğretmenleri, merkez ve kırsal mahallelerdeki ortaokulları ziyaret ederek okullarının tanıtımını yapıyor. Meslek liselerinin önemine vurgu yapan öğretmenler, okullarının fen ve Anadolu liselerinden farkının olmadığını belirtiyorlar.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından başlatılan meslek liseleri tanıtım projesi kapsamında merkez ve kırsaldaki okulları gezen ÇPL öğretmen ve idarecileri, okulun misyonu, vizyonu ve hedeflerini anlatırken, hazırladıkları afiş ve broşürler okullara dağıtıldı.

Meslek liselerinin diğer liselerden farklı olmadığını, 9’uncu sınıflarda bütün derslerin ortak olduğunu belirten ÇPL Müdür Başyardımcısı Yusuf Kavak, gazetemize şöyle konuştu;

“Yani 9’uncu sınıfta Fen Lisesinde de, Anadolu Lisesinde de, Meslek Lisesinde de okuyan çocuklar aynı dersleri görüyor. 9’uncu sınıftan 10’uncu sınıfa geçerken Anadolu Lisesinde okuyan öğrenciler Mesleki ve Teknik Liselere tercih edebiliyorlar. Puan üstünlüğüne göre bizim okulumuzdaki alanlardan birini tercih edebiliyorlar. Bizim okulların ismi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi. Yani bir Anadolu meslek programı uygulanıyor, birde Anadolu Teknik programı uygulanıyor. Bu teknik Lise programı lise fen kolu ayarında eğitim veriyor. Yani 10’uncu sınıfta bir çocuk diğer liselerdeki teorik dersler kadar ders görüyor. Avantajımız ise bizim okulumuzdan üniversiteye giderken hem eşit şartlarda yarışıyor hem de okulumuz artı olarak işyeri açma belgesi, diploma ve ustalık belgesi veriyor.”

Çocukların mezun olduktan sonra iş güç sahibi olmasını istediklerini vurgulayan ÇPL Müdür Başyardımcısı Kavak, liseyi bitiren gençlerin üniversiteyi bitirseler bile iş bulma sıkıntısı yaşadığını belirtti. Meslek liselerinden mezun olan öğrencilerin artısının ise sanat ve kollarında bir altın bileziğin olduğunu bildiren Kavak, üniversitelere girişte artı 100 puanlık bir avantajları olduğunu anımsatarak öğrencileri okullarına davet etti.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa