SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Cumhuriyet Bayramı’nın 98. yılı coşkuyla kutlandı

Cumhuriyet Bayramı’nın 98. yılı coşkuyla kutlandı
Bu haber 01 Kasım 2021 - 10:09 'de eklendi ve 7 kez görüntülendi.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 98. yılı tüm yurtta olduğu gibi Diyarbakır’da da birbirinden renkli etkinliklerle kutlandı.

28 Ekim günü Anıtpark’ta düzenlenen çelenk töreni ile başlayan etkinlikler, motosiklet tutkunlarının bir araya gelerek Türk bayraklarıyla kenti turlamasıyla devam etti.

Etkinlikler kapsamında 28 Ekim akşamı merkez Kayapınar ilçesi Park 75 önünden başlayan fener alayı Kent Meydanı’na kadar sürdü. Coşkulu bir şekilde yapılan fener alayında, yüzlerce vatandaş 160 metre uzunluğundaki Türk Bayrağını açıp meşalelerle yürüdü.

Kent Meydanı’nda düzenlenen etkinlikte ise Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi konservatuar sanatçıları ile sevilen şarkılarıyla bilinen Dodan Özer sahne aldı.

Birbirinden renkli görüntülerin yer aldığı Kent Meydanı etkinliklerinde Vali Karaloğlu vatandaşlarla birlikte halay çekti.

Etkinlikler, Valilik önünde düzenlenen törenle devam etti. Karaloğlu Valilik Makamı’nda Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla askeri, mülki ve yargı erkanı ile ilgililerin tebriklerini kabul etti.

Sonrasında Vali Karaloğlu ve 7. Kolordu Komutanı Tümgeneral Yılmaz Yıldırım, tören aracıyla vatandaşların bayramını kutladı.

Karaloğlu törende yaptığı konuşmada, Cumhuriyet’i kuran, bu uğurda şehit ve gazi olan kahraman ecdat ile Cumhuriyet’in banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü minnetle ve şükranla yad etiğini söyledi.

“Türkiye, hepimiz için yeryüzü. Cumhuriyet, hepimiz için gökyüzü” ifadelerini kullanan Karaloğlu şöyle konuştu:

“Hür bayrağımız, bu gökyüzünde dalgalanıyor. Ezanlarımız bu gökyüzünde yankılanıyor. İstiklal ve istikbalimiz bu yeryüzünden besleniyor. Türkiye, başımızdan aziz. Cumhuriyet gözümüz gibi. Her bir köyümüz, şehrimiz, insanımız, meslek, fedakârlık… Büyük küçük fark etmeksizin, gökyüzümüzü yerinde tutan sütunlar gibi. Cumhuriyetin sahibi, çocuğunu, saçına kına yakarak şahadete gönderen annelerin yüreğidir, cephelere mermi taşıyan beli bükülmüş yaşlıların, yanılmaz irfanıdır, din, iman, istiklal ve hürriyet için serden geçenlerin hasbi gönlüdür. 7 düvele karşı birlikte kazandığımız varlık zaferimizdir. Dedelerimizin eseri, gelecek nesillerin emanetidir.”

Cumhuriyet’in, var olma ya da yok olma meselesi olduğuna dikkati çeken Karaloğlu, şöyle devam etti:

“Yalnız bugün değil dün ve gelecekte var olma davasıdır. Onu gözümüz gibi korumak, bir seçenek değil, hepimiz için tek yoldur. Onu yüceltmek, onunla birlikte yücelmektir. Cumhuriyet, bizi eşitlikte buluşturan mayadır. Bugün bu mayaya rengini, tadını, kokusunu veren; öğrenciler, öğretmenler, veliler, çocuklar, gençler, yaşlılar, çiftçiler, esnaflar, tüccarlar… Türkiye’de yaşayan Cumhuriyetimizin 84 milyon hür ve eşit vatandaşı olarak bizleriz.”

Düşünen, araştıran ve üreten fertler olmanın Cumhuriyet’e karşı olan borç olduğunu vurgulayan Karaloğlu şu sözlerle konuşmasını tamamladı:

“Cumhuriyete gözümüz gibi bakmak, onu dünyanın en parlak yıldızı yapmak vazifemizdir. Bu milli ve medeni bir görevdir, hepimizindir. 98 yıl önce bugün Cumhuriyeti ilan eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, gazi meclisimizi, ecdadımızı bir kez daha şükranla yad ediyorum. Yaşasın Millet. Yaşasın Cumhuriyet.”

Halk oyunları gösterisi ile Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi bando ekibinin müzik dinletisinin sunulduğu program resmi geçitle sona erdi.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA