SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Çüngüş’e de hizmet veriyoruz

Çüngüş’e de hizmet veriyoruz
Bu haber 09 Nisan 2018 - 0:05 'de eklendi ve 156 kez görüntülendi.
  • Ehliyet ve pasaportta yeni dönem başladı…

 

Ehliyet ve pasaportlarda yeni dönem başladı. İlçemiz Nüfus Müdürlüğü, komşu ilçemiz Çüngüş’e de hizmet veriyor.

Ehliyet ve pasaport işlemlerinin 2 Nisan’dan itibaren Nüfus Müdürlükleri’ne verilmesiyle başlayan yeni dönemde, ilçemizde de başvurular alınmaya başlandı. Komşu ilçemiz Çüngüş’ün nüfusunun yetersiz olmasından dolayı oradaki vatandaşların da ehliyet ve pasaport işlemleri ilçemizde yapılıyor.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan İlçe Nüfus Müdürü İrfan Doğanoğlu;  geçen haftadan itibaren Türkiye Cumhuriyet Kimlik Kartı, pasaport ehliyet başvuru işlemlerine başladıklarını belirterek, gazetemize şu açıklamayı yaptı;

“Şimdiye kadar ehliyet ilk başvurusu için 25 kişinin başvurusunu alırken, 4 yenileme başvurusu ve 13 de pasaport başvurusu aldık. Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı, pasaport ve sürücü belgesi işlemleri müdürlüğümüzde yapılmasından dolayı vatandaşımızın birden fazla belge için başvuru yapması gerektiğinde ayrı ayrı belge sunmak zorunda kalmayacak. Ayrıca ehliyetin, nüfusun, pasaportun verilerini bilgi için kullanabilme imkânına da sahip olabilecek. Artık İçişleri Bakanlığı vatandaştan belge istemeyecek. Çünkü bakanlığın birçok kurumla yapmış olduğu entegrasyonla vatandaşlarımızın bilgilerini bilişim üstünden temin edecek ve vatandaşımıza büyük bir kolaylık sağlayacak.

Biyometrik veriler, yani el ve parmak izleriyle ilgili olarak da bu yeni geçtiğimiz sistemde vatandaşımız bir kere bu parmak izini ehliyete, pasaporta veya nüfus kâğıdına verdiğinde, bunun sadece bir sonra geldiğinde teyidi yeterlidir. Teyidi yeterli olduğu andan itibaren depoda olan bilgisini alacak, getirecek ve onun üzerinden de eşleştirecektir. Bu modern bir hizmettir, esas itibariyle vatandaşımızın olağan hayat akışını kolaylaştıran bir hizmettir.

Yeni yapılan başvurular tıpkı Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartında olduğu gibi vatandaşlarımızın adreslerine şifreli kargo ile gönderilecektir. Bu geçiş süreci içerisinde gerek yer, gerekse teçhizat temininde Kaymakamımız Mehmet Şerif Olçaş’ın büyük desteği olmuştur. Kendisine kurumumuz ve vatandaşlarımız adına teşekkür ediyorum.

Vatandaşlarımıza daha verimli ve süratli hizmet vermekten mutluluk duyacağız” dedi.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA