SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Çüngüş’te Nar Hasadı Başladı

Çüngüş’te Nar Hasadı Başladı
Bu haber 23 Kasım 2020 - 0:07 'de eklendi ve 99 kez görüntülendi.

Komşu ilçemiz Çüngüş’te nar hasadı başladı. Nar hasadının başlaması nedeniyle İlçe Kaymakamı Tuncay Kaldırım, Çüngüş Tarım ve Orman İlçe Müdürü Deniz Yıldırım ve teknik personel tarafından Geçit Mahallesi ziyaret edildi.

Mahallede yoğun bir ilgiyle karşılanan İlçe Kaymakamı Tuncay Kaldırım, Çüngüş Tarım ve Orman İlçe Müdürü Deniz Yıldırım mahalleye ait doğal manzarası olan çay bahçesinde ağırlandı.

Mahallede yetiştirilen ve hasat zamanı gelen tüm ürünler masa üzerinde sergilendi. Masa üzerinde sergilenen portakal, mandalina, limon, Trabzon hurması, nar, elma, ayva, zeytin, ceviz,

Antep fıstığı yetiştiriciliği ile dut pekmezi, pestil, sucuk, nar suyu, nar ekşisi, çedene kahvesi gibi ürünlerin de üretim aşamaları hakkında bilgiler verildi.

Tarım ve Orman İlçe Müdürü Deniz Yıldırım; “Çüngüş deyince akıllara ilk önce bağcılık gelir ama bağcılık yanında alternatif ürünlerde yetiştirilmektedir.

Bunlardan birisi de nar yetiştiriciliğidir. Nar uygun saklama koşullarında muhafaza edilerek uzun kış gecelerinde ikram olarak tüketilmesinin yanı sıra nar suyu veya nar ekşisi olarak işlenerek tüketilebilmektedir” dedi.

Tarım ve Orman İlçe Müdürü Yıldırım, mahallenin kuzey cephesinin tümden kapalı olması ve alt tarafından geçen Fırat Nehri nedeniyle mikroklima özelliğine sahip olduğunu, burada her türlü ürünün çok rahatlıkla yetiştirilebildiğini ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Yeni tarım ürünü çeşitlerinin denemelerine başlayacağız. İlk etapta Stevia (Şeker Otu) denemesi kuracağız. Seracılığın yaygınlaşması için projeler üretiyoruz ve bununla ilgili talepleri oluşturduk. Onaylanması durumunda çalışmalara hemen başlayacağız.”

Kaymakam Tuncay Kaldırım da Geçit Mahallesindeki ürün çeşitliğinin çok iyi bir şekilde değerlendirilmesi için projeler üretileceğini, üreticilerin ellerindeki ürünlerin değerinde alınıp satılması amacıyla kooperatif kurulması için çalışıldığını açıkladı.

Yapılan bilgilendirmeler ve ürünlerin tanıtımını müteakiben nar bahçesindeki hasat çalışmalarına katılan Kaymakamı Tuncay Kaldırım ve Çüngüş Tarım ve Orman İlçe Müdürü Deniz Yıldırım, nar suyu ve nar ekşisi yapımını da yerinde izledi.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa