SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Çüngüş’te Sertifikalı Kırmızı Mercimekler Toprakla Buluştu

Çüngüş’te Sertifikalı Kırmızı Mercimekler Toprakla Buluştu
Bu haber 06 Aralık 2020 - 23:54 'de eklendi ve 64 kez görüntülendi.

Tarım ve Orman Bakanlığının “Kırmızı Mercimek Yetiştiriciliğini Geliştirme ve Yaygınlaştırma Projesi” kapsamında Çüngüş İlçesi Yukarışeyhler Mahallesinde 100 da alanda ekilmek üzere % 75 hibeli Bin 300 kg tohumun teslim edilmesini müteakiben ekim çalışmalarına İlçe kaymakamı Tuncay Kaldırım ile Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü personeli iştirak etti.

Yukarışehler Mahalle Muhtarı ve mahalle sakinlerince mahalle girişinde gerçekleştirilen sıcak karşılamayı müteakiben ekiliş yapılacak olan araziye ulaşıldı.

İlçe Kaymakamı Tuncay Kaldırım, projenin Çüngüş için önemli olduğuna değinerek hayırlı, bol ve bereketli mahsuller dileğinde bulundu.

Ekim çalışmasında konuşan Tarım ve Orman İlçe Müdürü Deniz Yıldırım; “İlçemiz arazilerinin küçük parçalı ve büyük çoğunluğunun engebeli olması nedeniyle, ilçemizde mercimek ekilişi yapan üretici sayısı çok azdır. Mercimek düz ve çok hafif meyilli alanlarda yetişebilmekte ve hasadı makine ile yapılmaktadır. Şu an sınırları içerisinde bulunduğumuz Yukarışeyhler Mahallesi arazi bakımından ilçemiz tarım ve hayvancılığının belkemiği pozisyonundadır. Proje taleplerinin toplanması bilgisi üzerine ilçemiz çiftçilerinden Nürettin Taş; Bu yıl 50 Dekar ekiliş yaptığını ama mahallede ekilmeyen çok sayıda arazi olduğunu, bu arazileri değerlendirmek için 100 Dekar daha ekebileceğini ifade etmesi üzerine gerekli çalışmaları yapıp tohumu temin ederek kendisine teslim ettik” dedi.

Ekim çalışmasına ilişkin duygu ve düşüncelerini paylaşan Önder Çiftçi Nürettin Taş;“Ben bu mahallede tarım ve hayvancılık yapıyorum. Yaptığım işleri de severek ve içtenlikle yaptığım için başarılı olup etrafıma örnek teşkil ediyorum. Bu proje kapsamında bana ulaşıldığında şartları zorladım ve 100 dekar alanda ekim yapma sözü verdim. Sizler de teşrif ederseniz, ekilişi birlikte yaptığımız gibi hasadını da birlikte yapmayı arzu ederim” dedi.

Mahalle Muhtarı Bayram Demir ise konuya ilişkin açıklamasında “Mahallemiz büyük bir yerleşim olup daha önceki yıllarda Belde idi. Mahalli yasalar kapsamında şu an Çüngüş’e bağlı bir mahalleyiz artık. Halkımızın çoğunluğu emekli olup gençler çalışmak için genelde il dışına çıkmaktadırlar. Bu nedenle tarım arazilerimizin çoğunluğu işlenememektedir. Önder Çiftçimizi boş arazileri değerlendirme düşüncesinden dolayı huzurlarınızda tebrik ediyorum” dedi.

Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü teknik personelince ekim normunun ayarlanması hakkında bilgilendirme yapılmasının ardında ekim çalışması yapıldı.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA