SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Çüngüş’te zeytin bahçeleri artmaya başladı

Çüngüş’te zeytin bahçeleri artmaya başladı
Bu haber 06 Aralık 2020 - 23:55 'de eklendi ve 119 kez görüntülendi.

Komşu ilçemiz Çüngüş’te Kaymakam Tuncay Kaldırım, Çüngüş İlçe Tarım ve Orman Müdürü Deniz Yıldırım ve beraberindeki heyet Yukarışeyhler Mahallesinde zeytin bahçelerini ziyaret etti.

Çüngüş, sert kışlarıyla bilinen bir ilçe olmasına rağmen yaşanan iklim değişiklikleri sonucunda havaların nispeten yumuşamış olması nedeniyle ilçenin bitki zenginliği de arttı. Mikroklima özelliğine sahip Geçit Mahallesinde turunçgillerin yetiştirilmeye başlanmasının bunlara en güzel örnek olduğu belirtildi.

Yaşanan iklim değişikliği Çüngüş halkının zeytin ile tanışmalarına vesile oldu. Bunu denemek için üzüm bağları içerisinde zeytin diken Çüngüşlüler, zeytinlerden randımanlı ürün almaya başlayınca da bağları başka arazilere kaldırmaya başladı. Hatta zeytinden alınan randıman nedeniyle ilave bahçe kurulmaya başlandı.

Çüngüş Kaymakamı Tuncay Kaldırım, Çüngüş İlçe Tarım ve Orman Müdürü Deniz Yıldırım ve beraberindeki heyet Yukarışeyhler Mahallesinde bu bahçeleri ziyaret etti.

Ziyarette konuşan Kaymakam Tuncay Kaldırım, Çüngüş’ü tanıyıp bilmeyenlerin, Çüngüş’ün karasal iklime sahip olmasından dolayı buğday, arpa, mercimek vb. ürünler dışında başka ürünleri yetişmeyeceğini düşündüğünü, fakat ilçede portakal, limon, mandalina, yenidünya, kivi ve zeytinin yetiştirildiği söyledikleri zaman ilçeyi ziyarete gelenlerin çok şaşırdığını belirtti.

Kaymakam Kaldırım, bu ürünlerin ilçemizde yetişiyor olması ilçemiz için bir gurur kaynağı ve tanıtım vesilesidir, emeği geçenlere teşekkür ediyorum diye sözlerini tamamladı.

Yapılan çalışmalar ve zeytin yetiştiriciliği hakkında değerlendirmede bulunan Çüngüş İlçe Tarım ve Orman Müdürü Deniz Yıldırım;

“Bazı meyve ağaçlarının bir yıl çok fazla, sonraki yıl ise çok az ürün vermeleri normal bir durum olup bunun teknik adı periyodisitedir. Tamamen önlenemese de bir takım kültürel tedbirlerle ürün veriminde kısmen denge sağlanabildi.

İlçemizde karasal iklim hâkim olmasına rağmen Geçit, Yukarışeyhler ve Değirmensuyu mahallelerinde zeytinin rahatlıkla yetişebiliyor. Diğer yerlerde ise dona maruz kalabileceği için ürünler zarar görebilir. Bu nedenle de diğer mahallelerde yetiştirilmesini tavsiye etmiyoruz” şeklinde konuştu.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA