SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Çüngüş’ün kaderiyle oynandı

Çüngüş’ün kaderiyle oynandı
Bu haber 17 Eylül 2018 - 0:19 'de eklendi ve 418 kez görüntülendi.

-Üniversite Asil Müdür atamadı, Meslek Yüksek Okulu kapandı,

-Okulu ve Yurdunu Hayırsever İşadamı yapmıştı

 

Her geçen gün göç veren ve adeta kaderiyle başbaşa bırakılan komşu ilçemiz Çüngüş, Dicle Üniversitesi’nin Asil Müdür atamaması nedeniyle Meslek Yüksek Okulu’ndan oldu. Bu yıl okula öğrenci alınmaması nedeniyle kapatıldı. İlçede Meslek Yüksek Okulunun eğitimine devam etmesi için Çüngüşlü Hayırsever İşadamı Mevlüt Adıgüzel Okulu ve öğrenci yurdunu yaptırmıştı.

İşadamı Mevlüt Adıgüzel gazetemize yaptığı açıklamada, yıllar önce Çüngüş’teki Dicle Üniversitesine bağlı Meslek Yüksekokulu’nun, okul binası olmaması nedeni ile geçici olarak Ergani Meslek Yüksek Okulu’nda eğitimini sürdürdüğünü belirterek, buna gönlünün razı olmaması nedeniyle kendi arazileri üzerine modern okul binası yaptırdığını söyledi.

Okulu, o zamanki Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fikri Canoruçve Dicle Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Sedat Arıtürk’ün de katıldığı bir törenle hizmete açtıklarını, elektrik bölüm olan okulun o yıl Çüngüş’te eğitime başladığını, daha sonra kız ve öğrenci yurdu da inşaat ederek, içini döşettiklerini anlatan İşadamı Adıgüzel, şöyle konuştu;

“Ne yazık ki okul ve yurt yapılmasına rağmen okula üniversite bakmadı. Bir müdür dahi atamadılar. Vekil müdürle idare edilen okul, maalesef her geçen yıl kan kaybetti, öğrenci sayısı düştü. Örneğin geçen yıl 2 öğrenci kayıt yaptırdı. Bu yıl hiç alınmadı ve resmen okul kapatıldı. Milyarlarca lira harcayarak yaptırdığımız ve Meslek Yüksek Okulu olarak yaptığımız bina ve yurt, bu duruma getirildi. Bir elektrik direğini dahi okulun önünden kaldırtamadık. Rektörle görüştüğümde, kimsenin okula gitmek istemediği yanıtını aldık. Böyle bir yönetim olur mu? Okulun eğitime devam etmesi için Dicle Üniversitesi Rektörü gereğini yapmazsa kim yapar?

İlçenin kaderiyle oynandı. Meslek Yüksek Okuluna bir bölüm dahi açılabilirdi. Örneğin tarım ve hayvancılıkla ilgili. Yapılmadı. Elektrik Bölümüne de gereken öğrencinin kayıt yapması, yönetici ve öğretmen ataması konusunda teşvik edilmedi, yasal prosedür uygulanmadı. Oysa her geçen gün göç veren ilçe, öğrencilerin gelmesi ile ekonomik, sosyal ve kültürel zenginliğe kavuşacak, göç vermemeye başlayacaktı. Çüngüşlüler bunu görmeli. Memleketlerine hiç değilse bundan sonra sahip çıkmalıdır.”

Yaptırdıkları okulu, Milli Eğitime tahsis ederek, bir okul olarak eğitime açılmasını sağlayacaklarını, yurtlardan da mahallelerden gelen kız ve erkek öğrencilerin yararlanmasını sağlayacaklarını bildiren Hayırsever İşadamı Mevlüt Adıgüzel, “Biz ilçemize sahip çıkmaya devam edeceğiz. Bundan hiç kimsenin kuşkusu olmasın” dedi.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa