SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Daha sağlıklı dişler

Daha sağlıklı dişler
Bu haber 05 Kasım 2018 - 0:12 'de eklendi ve 277 kez görüntülendi.
  • İlkokul öğrencilerine koruyucu flor vernik uygulaması yapılıyor

 

İlçemizde Toplum Sağlığı Merkezi tarafından ilkokul öğrencilerine yönelik, Koruyucu Flor Vernik uygulaması başlatıldı.

Sağlık Bakanlığının çocuklarda diş sağlığının korunması amacıyla okullarda yapılan “koruyucu flor vernik uygulaması” ilçemizde Toplum Sağlığı Merkezi tarafından uygulanıyor. TSM görevlileri Hemşire Songül Yıldız, Kader Duymuş, Zinnet Yaman ve Figen Kara tarafından ilçe merkezi ve kırsalda eğitim öğretim gören ilkokul 1, 2, 3 ve 4’üncü sınıftaki öğrencilere uygulama yaptı. Yılda iki kez uygulanan flor vernik uygulaması ile çocukların diş çürüklüğünün önüne geçilmesi ve daha güçlü dişlere kavuşması sağlanıyor.

Sadece uygulama yapmakla yetinmediklerini söyleyen İlçe Sağlık Müdürü Doktor Melih Akay Arslan, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Çocuklarımıza koruyucu flor vernik uygulaması öncesi görevli arkadaşlarımız tarafından ağız ve diş sağlığı konusunda bilgiler veriliyor ve yapılan uygulamanın yararları anlatılıyor. Diş sağlığının çok önemli olduğunu ve tüm hastalıkların bakımsız ve çürük dişlerden başladığını belirterek, çocuklarımızın küçük yaşlardan itibaren bilgilenmelerini sağlıyoruz.

Bu uygulama özellikle, çocukları dişlerindeki çürümeleri önemli ölçüde engeller ve yeni başlayan çürüklerin gerilemesine yardımcı olur. Ayrıca çok büyük masraflar ve zaman kaybına neden olan tedavilerden önce koruyucu hekimlik çok önemlidir”

İlçe Sağlık Müdürü Melih Akay Arslan Sağlık Bakanlığı’nın, çocuklarda diş sağlığının korunması amacıyla okullarda yapılan “Koruyucu Florür Vernik Uygulaması” itibariyle çıkış noktası ve bilinç düzeyini artırması bakımından son derece faydalı olduğunu ve ikinci dönem de uygulama yapılacağını sözlerine ekledi.

Yapılan uygulamalar sonunda Toplum Sağlığı Merkezi tarafından öğrencilere kalemlik, diş macunu ve fırçası da hediye edildi.

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA