SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam
Adanaspor Akhisar Belediyespor Alanyaspor Antalyaspor Beşiktaş Bursaspor Çaykur Rizespor Fenerbahçe Galatasaray Gaziantepspor Gençlerbirliği İstanbul Başakşehir Kardemir Karabükspor Kasımpaşa Kayserispor Konyaspor Osmanlı Spor Trabzonspor

Dayanışma gecesinde başarılı takımlar ödüllendirildi

Bu haber 11 Ağustos 2019 - 0:58 'de eklendi ve 60 kez görüntülendi.

ASKF Diyarbakır Temsilciliği ile DTSO’nun ortaklaşa düzenlediği ödül töreninde 2018-2019 Sezonu Amatör Futbol Ligi’nde bulundukları kategoride şampiyonluğa ulaşan takımlara kupaları verildi. Ödül törenine Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Dr. Selçuk Mızraklı, DTSO Başkanı Mehmet Kaya, Amed SKF Başkanı Av. Metin Kılavuz, spor taban birlikleri, amatör spor kulüpleri başkan ve yöneticileri katıldı.

‘Amatör Evi kurulmalı’

Gecenin açılış konuşmasını yapan ASKF Diyarbakır Temsilcisi Remzi Dayan, amatör sporlarının gençlerin ruhsal ve fiziksel gelişimine katkıda bulunduğunu söyledi. Amatör sporlara herkesin destek vermesi gerektiğini dile getiren Dayan, amatör spor kulüplerinin daha sağlıklı hizmet vermesi için bir amatör evinin kentte yapılmasının zaruri ve şart olduğunu ifade etti.

‘Amatör kulüplerine desteğimiz sürecek’

Kentte birçok şeyin uzun süre ihmal edildiğini vurgulayan ve Dayan’ın ardından konuşan DTSO Başkanı Mehmet Kaya, yerel seçimlerle birlikte yeniden bir çıkış anı yakaladıklarını ifade etti. Seçilmeden önce hem profesyonel hem de amatör kulüplere destek vereceklerinin sözünü yerine getireceklerini hatırlatan Kaya, bu desteğin bu gece düzenlenen ödül töreni ile start aldığını sözlerine ekledi.

Kent genelinde 0-20 yaş arası 500 bin üzerinde gencin yaşadığını ve bununda ciddi bir potansiyel olduğunu belirten Amed SKF Başkanı Av. Metin Kılavuz, Diyarbakır neden bir spor kenti olmasın sorusunu herkesin kendine sorması gerektiğini ifade etti. Bu soruya hep birlikte cevap aramalarının önemine değinen Kılavuz, çözümün ise tekil olmayan çoğulluğun aldığı kararlarla birlikte kolektif bir mekanizma olduğunu kaydetti. Amatör ve profesyonel spor etkinliklerini önemli bulduğunu ama en önemlisi toplumun sporu bir yaşam biçimi haline getirmesi olduğunu vurgulayan Kılavuz, beklentilerin farkında olduklarını ve başarılı olmak için çalışacaklarını dile getirdi.

Seçimlerden önce birçok şey söylediklerini, seçimlerin bittiğini ve sonuç alındıktan sonra kentteki her kesimin meselesine paydaş olma tarzlarını sürdürdüklerini ifade ederek konuşmasına başlayan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Dr. Selçuk Mızraklı, “Amedspor geçen yıl her sıkıntılı maçı yaşadığı zaman, maç sonrası vicdan sahibi hiç kimsenin onaylamadığı durumlarla karşılaştığında hırslanıyorduk. Sabır her şeyin üstesinden gelir, evet üstesinden geldi ve başarılı olabilecek bir sonuç alındı. Bu sene gözümüzü biraz daha yukarılara dikmişiz, bu sene şampiyonluk senesi.

‘TOKİ Havuzunda 2 bin 500 çocuk yüzme öğreniyor’

Tarihin en sıkıntılı dönemlerinde spor ve müsabaka kültürünün herkesi barış içinde buluşturduğunu hatırlatan Mızraklı, “Olimpiyat sembollerine bakıyorsunuz 5 kıtayı ve 5 değeri sembolize eden halkanın iç içe geçtiğini görüyorsunuz. Samimiyet, nezaket, organizasyon, saygı ve buluşma kelimelerinin bir araya getirilmesiyle spor sözcüğü tarif ediliyor. Bunların tamamı insanların ihtiyaç duyduğu, özellikle karabasan günlerde soluk alabildiği birer ana dönüşüyor. Futbol dışında da toplumun geniş ekseriyetinin çok farklı vücut becerilerini ortaya koyabildiği zindelikleri temin eden biçimler var. Kentte olimpik bir havuz yok. İşin doğrusu ilk günden itibaren hep dikkatimizi çekmişti. Şuan TOKİ’deki yüzme havuzumuzda 2 bin 500 çocuğumuza yüzme öğretiliyor. Keşke bütün çocuklarımız yüzmeyi bilse ve keşke Dicle bir daha hiç can almasa diyoruz. Bunun gibi hayat alanında birçok yapabileceğimiz kat edebileceğimiz, çok basit görünen ama bir türlü beceremediğimiz başlıklar var” şeklinde konuştu.

‘Beraber başaracağız’

Sporun, siyaset ve sosyolojinin malzemesi olmadığını tamamen toplumsal bir ihtiyaç ve herkesin katkı yapacağı bir alan olup varlığını sürdürdüğünü aktaran Mızraklı, daha öncede de Kent Konseyi içinde faaliyet yürüten Spor Meclisi’nin yeniden aktifleşmesi gerektiğini kaydetti. Ziyaretine gelip kitap bağışlayan 2 yurttaş ve gönüllü berber olarak bilinen Resul Yılmaz’ın zor şartlara rağmen yaptıklarını katılımcılara aktaran Mızraklı, “Gönüllü ve fedakar olduğunuz zaman, bir işe aklınızı ve ruhunuzu koyduğunuz zaman üstesinden gelemeyeceğiniz zorluk yok. Evet, bazen kulüp imkanları dar olabilir, bazen yeterince katkı ve destek görmeyebilir ama inandığınız zaman kazanıyorsunuz. Biz şuna tanık olduk inananlar ve kararlı olanlar menzile varıyorlar. Bu anlamda ben sporda emek veren tüm takımlarımızın başarılı olacağına inanıyorum. Yanınızdayız, sizleri yanımızda hissediyoruz, beraber başaracağız ve beraber kazanacağız” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Mızraklı ile Kaya, Süper Amatör Lig’ini zirvede tamamlayan Bismil 21 SFK’ya şampiyonluk kupasını verdi. Gecede kendi kategorilerinde sezon sonu şampiyonluğu göğüsleyen 20 takıma da kupaları takdim edildi.

SON DAKİKA
şanlıurfa urfa