SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Depremde ağır hasar aldığımız ortaya çıktı

Depremde ağır hasar aldığımız ortaya çıktı
Bu haber 23 Şubat 2020 - 23:47 'de eklendi ve 81 kez görüntülendi.
  • Zarar görenlere nakdi yardım yapılacak
  • Çüngüş’te Hükümet Konağı ve İlçe Jandarma Komutanlığı boşaltıldı

 

Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Hasan Basri Güzeloğlu, depremde ilçemizin ağır hasar gören iki ilçeden biri olduğunu açıkladı. İlçemizde 116’sı ağır 63’ü orta olmak üzere 179 konut hasar gördü. Vali Güzeloğlu, depremde evleri hasar görenlere nakdi yardım yapılacağını belirtirken, Çüngüş’te de Hükümet Konağı ve İlçe Jandarma Komutanlığı’nın tedbir amaçlı boşaltıldığını söyledi.

16’ıncı Muhtar Saati toplantısında açıklamalarda bulunan Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Hasan Basri Güzeloğlu, yol yapımlarıyla ilgili ihalelere çıktıklarını, 2 yıllık süre zarfında toplam 2 bin 158 kilometre yola sıcak asfalt sereceklerini ve bunun Türkiye’de ki büyükşehir belediyeleri arasında rekor olduğunu belirtti.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği ‘Muhtar Saati’ uygulamasının 16’ıncısı gerçekleşti. Büyükşehir Belediyesi Toplantı Salonu’nda düzenlenen organizasyona Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Hasan Basri Güzeloğlu, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Muhsin Eryılmaz, Vali Yardımcısı ve DİSKİ Genel Müdür V. Dr. Ahmet Naci Helvacı, Devlet Su İşleri 10. Bölge Müdürü Veysi Kanat, Karayolları 9. Bölge Müdürü Ökkeş Ceylan, kamu kurum müdürleri, Büyükşehir Belediyesi ve DİSKİ Genel Müdürlüğü daire başkanları ile mahalle muhtarları katıldı.

-Depremde ilçemizde 115’i ağır 63’ü orta hasarlı çıktı

Elazığ depreminde Çermik ile Çüngüş ilçelerinin de etkilendiğine dikkat çeken Güzeloğlu, “Çüngüş’te 353 ağır ve 153 orta hasarlı bina bulunuyor. Yine Çermik ilçemizde 116 ağır ve 63 orta hasarlı bina mevcut. Bu 2 ilçede evleri zarar gören vatandaşlarımıza nakdi yardım yapacağız. Ayrıca Çüngüş ilçesinde depremde bazı kamu binaları da zarar gördü. Önlem amaçlı Hükümet Konağı ve Jandarma olmak üzere o binaları boşalttık” ifadelerini kullandı.

-“Hasta bekleme salonları kısa sürede tamamlanacak”

Dicle Üniversitesi Hastanesi hasta bekleme alanının kiraya verilmesinden dolayı hasta yakınlarının mağdur durumda olduğunu ifade eden Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Hasan Basri Güzeloğlu, Dicle Üniversitesi’yle görüştüklerini ve hasta yakınları için yeni 400 metrekarelik alan tahsis ettiklerini söyledi. Bu alanda en kısa sürede çalışmalara başlayacaklarının müjdesini veren Sayın Güzeloğlu, hasta yakınlarının dinlenebileceği sıcak çay ve kahve ikramının yapılacağı yeni bekleme salonunu bu yıl içinde hizmette açacaklarını dile getirdi. Dicle Üniversitesi dışında benzer çalışmayı Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yürüteceklerine değinen Sayın Güzeloğlu, ayrıca hastane kantinlerini fiyat konusunda denetleyeceklerini, aşırı haksız kazancın önüne geçeceklerini vurguladı.

-“1858 km kırsal mahalle yoluna asfalt serilecek”

2020 ile 2021’e dönük olmak üzere yol altyapılarında ihalelere başladıklarını ve 3 ihaleyi gerçekleştirdiklerinin bilgisini veren Güzeloğlu, kalan 15 ihalenin de yakın zamanda yapılacağını belirtti. 2 yıllık dönemde kırsal mahallelerde toplam bin 858 kilometre yola asfalt sereceklerini kaydeden Güzeloğlu, bunun Türkiye’de büyükşehir belediyeleri arasında bir rekor olduğunun altını çizdi. Kent merkezi dâhil olmak üzere toplam 2 bin 158 kilometre yola sıcak asfalt sereceklerini ileten Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Güzeloğlu, kent merkezinde ki yolların genişliğinin 50 metre, kırsal mahallelerde ise 7 metre civarında olduğunu aktardı.

Bugüne kadar hep ertelenen mahalle içi yollarda bu yıl itibariyle çalışma başlatacaklarını vurgulayan Güzeloğlu, Ergani, Çınar ve Hani ilçelerinde malzeme üretimi yapacak 3 konkasör tesisini kuracaklarını belirtti. Bu 3 ilçenin diğer ilçelerin mahalle yollarına malzeme üreteceğini ifade eden Güzeloğlu, 3 tesisin maliyetinin geçen yıllara göre oldukça düşük olduğunu kaydetti. Altyapı ve yol çalışmalarında bu yıl itibariyle gece gündüz mesai yapacaklarına değinen Güzeloğlu, günlük 18 saat çalışacaklarını ve böylelikle 6 aylık çalışmanın 12 aya tekabül edeceğini sözlerine ekledi.

Güzeloğlu’nun konuşmasından sonra muhtarlar söz alarak mahallelerinin sorunlarını gündeme getirme fırsatı buldu. Muhtarlardan gelen sorulara kamu kurum müdürleri, Büyükşehir Belediyesi ile DİSKİ Genel Müdürlüğü daire başkanları cevap verdi.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa