SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Depremin yaraları sarılacak

Depremin yaraları sarılacak
Bu haber 09 Kasım 2020 - 0:09 'de eklendi ve 217 kez görüntülendi.
  • 101 ev, 76 ahır AFAD’ın talimatıyla TOKİ tarafından yapılacak

 

Elazığ Sivrice’de yaşanan deprem sonrası yıkılan evler ve ahırlar yeniden yapılacak. 101 ev, 76 ahır AFAD’ın talimatıyla TOKİ tarafından yapılacak.

Ocak ayında Elazığ’ın Sivrice ilçesinde meydana gelen, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Deprem Dairesi’nin verilerine göre 6.8 büyüklüğündeki deprem ilçemiz ve komşu ilçemiz Çüngüş’te de büyük hasarlara neden olmuştu.

Depremin ardından ilçemizde ve Çüngüş’te hemen hasra tespit çalışmaları yapılmış, eksik olan veya binası uygun olmadığı yönünde rapor tutulan vatandaşlar, itiraz süresinde gerekli mercilere itiraz ederek yeniden inceleme talebinde bulunmuştu.

AFAD hasar tespit yetkilileri tarafından yapılan incelemeler ve süreç sonunda ilçemizde 101 ev ve 76 ahır, Çüngüş’te ise 248 ev ve 175 ahırın ağır hasarlı olduğu belirtildi.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu, depremin özellikle kırsal kesime büyük zarar verdiğini belirterek şöyle konuştu;

“Elazığ’ın Sivrice ilçesinde yaşanan deprem, özellikle Elazığ’a yakın olan Çermik ve Çüngüş ilçelerimizin kırsal mahallelerinde büyük hasara neden oldu. Bununla birlikte Çüngüş Hükümet Konağı da büyük zarar gördü ve yıkımını gerçekleştirdik. Yapılan saha tespit çalışmaları neticesinde Çermik’te 101 ev, 76 ahır, Çüngüş’te ise 248 ev ve 175 ahırın ağır hasarlı olduğu tespit edildi. Yapılan tespitin ardından yeni yapılacak evlerin vatandaşın kendi parselinde mi yapacağı veya belirlenen toplu bir alanda mı yapılacağı çalışması gerçekleştirildi. Bunlar çok önemli konular. Çünkü vatandaş genelde kendi parselinde yapmak istiyor fakat arazisi buna uygun olmuyor veya heyelan bölgesinde oluyor, bu da orada yapımı imkansız hale getiriyor. Bütün bu çalışmaları sonuçlandırdık ve genel olarak vatandaşın kendi parselinde yeni konutların yapımına karar verildi. Bu doğrultuda Çermik ve Çüngüş’te yapılacak konutlar için AFAD, TOKİ’ye talimatını verdi ve çalışmalar başlayacak.”

-Yılsonuna kadar başlamasını bekliyoruz

Konuyla ilgili gazetemize açıklamada bulunan İlçemiz Kaymakamı Ramazan Polat, depremde zarar gören vatandaşların ev ve ahırlarının yapımının yılsonuna kadar başlamasını beklediklerini söyledi. Kaymakam Polat, “çalışmalar hızlı bir şekilde gerçekleştirilecek, duruma göre yeni yılın başlarında da yapılması öngörülüyor” şeklinde konuştu.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA