SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Depremin yaraları sarılıyor

Depremin yaraları sarılıyor
Bu haber 01 Mart 2020 - 23:44 'de eklendi ve 97 kez görüntülendi.
  • 156 aileye acil ihtiyaçları için nakdi yardım yapıldı

 

Elazığ’da meydana gelen ve ilçemizi de etkileyen depremin yaraları sarılıyor. İlçemizde 156 aileye, acil ihtiyaçlarını karşılaması için nakdi yardım yapıldı.

Geçtiğimiz ay Elazığ’ın Sivrice ilçesinde meydana gelen Elazığ ve Malatya’da 41 kişinin ölümüne ve birçok insanın evsiz kalmasına neden olan deprem, ilçemizde de yıkımlara neden oldu.

Geçtiğimiz hafta Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Hasan Basri Güzeloğlu yaptığı açıklamada, ilçemizde 116’sı ağır 63’ü orta olmak üzere 179 konutun hasar gördüğünü belirtmiş, hasra gören ailelere nakdi yardım yapılacağı bildirmişti. Bu kapsamda ilçemizde evleri hasar gördüğü için başvuru yapan 156 aileye nakdi yardım yapıldı.

Yapılan yardımlardan 99’unun ağır hasarlı, 57’si ise orta hasarlı olan ailelerden evleri ağır hasar alan ailelere 3 bin 500’er lira nakdi yardım yapılırken, orta hasar alanlara ise 1500’er lira olmak üzere toplam 442 Bin lira nakdi yardım yapıldı.

Yapılan yardımlar, yaşanan deprem felaketinden sonraki ilk 30 gün içerisinde başvuru yapan ailelere, deprem esnasında ev sahibi olup olmadığına bakılmaksızın, fiilen evde oturan kişiye acil ihtiyaçlarını karşılamak ödendiği belirtildi.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından yapılan ödemelerde, evleri oturulamayacak durumda olan ailelerin kira, nakliye gideri vb. ihtiyaçlarının karşılanması için yapıldığı vurgulandı.

Kaymakam Nazlı Demir, ilçemizde de hasara neden olan depremin yaralarının yavaş yavaş sarıldığını, devlet olarak her zaman vatandaşın yanında olduklarını söyledi. Kaymakam Demir, yapılan yardımlarla vatandaşların kira giderleri, nakliye giderlerine yarar sağlaması için verildiğini, önümüzdeki süreçte Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan gelecek ekiplerin, yerinde hasar tespit çalışmalarını gerçekleştireceğini vurguladı.

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA