SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Dicle Elektrik’ten büyük abonelere uyarı

Dicle Elektrik’ten büyük abonelere uyarı
Bu haber 27 Nisan 2020 - 0:14 'de eklendi ve 160 kez görüntülendi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın tavsiyesi doğrultusunda ödeme güçlüğü yaşayan mesken ve küçük esnaf için kesme işlemi yapmadan ek ödeme süresi veren Dicle Elektrik Perakende Satış A.Ş. (DEPSAŞ), dayanışmanın bir gereği olarak gösterilen tüm bu kolaylıkların, ticari faaliyetlerini aktif olarak sürdüren ve çok daha güçlü sermaye yapılarına sahip bazı büyük ölçekli ticarethane ve sanayi aboneleri tarafından suiistimal edildiğini belirterek, mesken ve küçük esnafa uygulanan istisnalara dahil olmayan bu abone grubunu, borçlarını ödemeleri konusunda uyardı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tüm dünyayı etkileyen koronavirüs salgınına karşı bir dizi tedbir alırken, yaşanan bu süreçte faturası toplamda 1.000 TL ve altında olan meskenler ile ilgili küçük esnaftan ödeme yapamayanlar için kesme işlemi yapmadan ödeme için ek süre verilmesi ve gerekirse taksitlendirme gibi kolaylıkların sağlanması için elektrik perakende satış şirketlerine tavsiyede bulundu. Alınan tavsiye kararı üzerine Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak’ta faaliyet veren DEPSAŞ, faturası 1.000 lira ve altında olan mesken ve küçük esnafa ödemede kolaylık uygularken, faturasını ödeyemeyenlere uygulanması gereken kesme işlemlerini de ötelemeye başladı. DEPSAŞ tarafından yapılan açıklamada, mesken ve küçük esnaf kapsamına girmeyen bazı ticarethane, fabrika, kum ve taş ocağı şantiyeleri ile sanayi abonelerinin bu durumu kendileri için fırsata çevirme gayreti içine girerek, elektrik borçlarını ödememeye başladığı, bu konuda daha da sorumsuz ve art niyetli davranan bazı abonelerin, ödeme yükümlülüklerini yerine getirmesini isteyen DEPSAŞ’ı yerel basında ve sosyal medya ortamlarında haksız bir şekilde suçlayıp, maalesef tehdit etme noktasına kadar götürdüğü belirtildi.

‘SUİİSTİMALE İZİN VERİLMEYECEK’

Açıklamanın devamında söz konusu abonelere son bir uyarıda bulunularak, “Yaşanan bu sıkıntılı sürecin daha rahat atlatılabilmesi adına vergiler dahil faturası 1.000 TL ve altında olan mesken sahipleri ile küçük esnafa gerekli kolaylık gösterilmektedir. Mesken ve küçük esnafa yönelik alınan bu karar, maalesef tükettiği elektriğin bedelini ödemek istemeyen bir kısım büyük ölçekli ticarethaneler, kum, taş ocakları, kireç fabrikaları, gıda üretimi yapan fabrikalar ve sanayi aboneleri tarafından suiistimal edilmektedir. Söz konusu işletmeler, borçlarını ödemeleri için yaptığımız uyarılarımızı dikkate almadıkları gibi, maalesef, ekiplerimizi engellemekte, hatta farklı yollarla tehdit etmektedirler. Tüm bu gelişmeler ışığında, söz konusu salgın sürecinde mesken sahipleri ve küçük esnaf için yapılan uygulamanın, diğer aboneler tarafından suiistimal edilmesine kesinlikle izin verilmeyecek ve ödeme yapmayan bu abonelerle ilgili olarak gereken her türlü yasal işlem tereddütsüz uygulanacaktır” denildi.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa