SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

“Dicle Üniversitesi gözden çıkardı”

“Dicle Üniversitesi gözden çıkardı”
Bu haber 29 Nisan 2019 - 0:21 'de eklendi ve 308 kez görüntülendi.

-“Ana Çocuk Gelişimi gibi bölümlerin açılmasını istedik”

-İşinsanı Adıgüzel’in yaptığı okulun kapanmasına karar verildi”

 

Komşu ilçemiz Çüngüş’teki Dicle Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu’nun gözden çıkarıldığı öne sürüldü. Kaymakam Mehmet Turgut, “Meslek Yüksek Okulu’nda Ana Çocuk Gelişimi gibi bölümlerin açılmasını istiyoruz. Ancak henüz olumlu yanıt alamadık” dedi

Çüngüş’lü İşadamı Mevlüt Adıgüzel’in, ilçedeki Dicle Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu’nun eğitime ilçede devam etmesi için yaklaşık 5 milyon (5 trilyon TL) lira harcayarak yaptırdığı okul binası ve pansiyon, okulun kapanmayla karşı karşıya kalmasını önleyemedi.

Dicle Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Sedat Arıtürk tarafından Karakaya Barajı HES’in ara eleman ihtiyacının karşılanması amacıyla Çüngüş’te açılan Meslek Yüksek Okulu Elektrik Bölümünün, aradan yıllar geçmesine karşın, Üniversite Rektörlüğü’nün yeterli eleman gönderilmemesi nedeni ile kapatılacağı iddia edildi.

Kaymakam Mehmet Turgut, ilçedeki Meslek Yüksek Okulu’nun gözden çıkarıldığını öne sürerek, “Biz, Meslek Yüksek Okulu’nda elektrik bölümünün yanı sıra Çocuk Gelişimi Bölümü, Tarım Bölümü açılmasını talep ettik. Maalesef olumlu bir yanıt alamadık. Eğer bu bölümler açılsa, okul işlevini sürdürecek, gelecek öğrencilerle ilçede sosyal yaşam daha hareketlenecek, ilçe ekonomisi önemli gelir elde edecek. Temaslarımızı sürdürüyoruz. İşinsanı Sayın Mevlüt Adıgüzel okul ve pansiyon yapmış, hizmete sunmuş. Ne yazık ki, yıllar önce bina yetersizliği öne sürülerek kapatılmak istenen okul, bu defada öğretim elemanı olmamasından kapanmayla karşı karşıya kaldı. Üzüntü verici” diye konuştu.

Söz konusu bölümlerin açılması halinde ilçedeki liseden mezun olan çocukların ilçelerinde eğitim alma olanağı bulacağını, bunun da önemli olduğunu bildiren Kaymakam Turgut, “Şimdi ilçemizden mezun olanlar dışarıdaki okullara gidemiyor. Burada olsa rahatlıkla eğitim alabilirler. Çocuk Gelişimi Bölümü kız öğrenciler için ideal. Tarım da ilçemiz için çok önemli. Her yıl tarım ve meyvecilik festivalleri yapılıyor. Tarımın daha ileri gitmesi için yetişmiş teknik elemana ilçenin ihtiyacı var. Bu da giderilebilir” dedi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa