SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Dicle Üniversitesi iddiaları yalanladı

Dicle Üniversitesi iddiaları yalanladı
Bu haber 31 Mayıs 2021 - 0:07 'de eklendi ve 51 kez görüntülendi.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası, Diyarbakır Şubesi, Dicle Üniversitesi Hastanesi’nde görev alan bazı doktorların hasta yakınlarından para aldığını iddia ederek, sorumlular hakkında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Dicle Üniversitesi skandallarla gündeme gelmeye devam ediyor. Diyarbakır’daki SES şubesi, bazı doktorların bıçak parası aldığını iddia ederek suç duyurusunda bulundu. Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES)’in, cumhuriyet başsavcılığına verdiği şikayet dilekçesindeki şüpheliler kısmında,  Dicle Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Mehmet Akdağ ve yardımcıları, Kulak Burun Boğaz, Kadın Doğum, Ortopedi, Göz, Beyin Cerrahi, Plastik ve Çocuk Cerrahisi, Genel Cerrahi, Nöroloji, Kardiyoloji, Radyoloji ve Anestezi Bölümü doktorları yer alıyor. Dilekçede şüphelilere yönelik suçlamalar ise “dolandırıcılık, görevi kötüye kullanma, belgede sahtecilik” olarak sıralandı.

Doktorlar ileri tarihe ameliyat günü vermekte

Suç tarihinin 2018 ile 2021 yılları arasında olduğu iddia edilen dilekçenin açıklama bölümünde, “Sendika üye ve yöneticilerinin ihbarları doğrultusunda, şüpheli doktorların bıçak parası adı altında hastalardan alınan ücretlerin ve mesai içinde yapılan ameliyatların mesai dışında yapılmış gibi gösterilerek kamu kurum ve kuruluşlardan haksız kazanç sağladıkları tespit edilmiştir. Resmi Gazete’de yayımlanan 04.03.2020 tarih ve 31058 sayılı ‘Sağlık Bakanlığına Bağlı Sağlık Tesislerinde Görevli Personele Ek Ödeme Yapılmasına Dair Yönetmelik’e göre mesai saatleri dışında hastalar ameliyat edilebilmektedir. Dicle Üniversitesi’nde görev yapan ve yukarıda bölümleri sayılan doktorların bir kısmı mesai saatleri içerisinde ameliyat edilen hastaları, mesai dışında ameliyat etmiş gibi göstermektedirler. Bu husus Dicle Üniversitesi bilgisayarlarında yapılacak inceleme ve hasta kayıtlarında ortaya çıkacaktır. Yine Dicle Üniversitesi’nde görev yapan ve yukarıda bölümleri sayılan doktorların bir kısmı ileri tarihe ameliyat vermekte olup, bıçak parası ödenmesi koşuluyla mesai dışında ameliyat yapmaktadırlar. Bu husus ameliyat edilen hastalar dinlendiğinde ortaya çıkacaktır.”

Başhekimden yalanlama

Diyarbakır Dicle Üniversitesi (DÜ) Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Mehmet Akdağ, hastalardan “bıçak parası” alındığı iddialarının gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Akdağ yaptığı açıklamada, yönetmenlikte üniversite öğretim üyelerinin mesai dışında belli saatlerde özel hasta muayenesi yapmasına ilişkin kanunun yer aldığını söyledi.

Yasa çerçevesinde hastanelerinde hafta sonu ya da mesai dışında, muayene ve ameliyatların yapıldığını anlatan Akdağ, bunun birçok üniversitede olduğu gibi hastanelerinde de uygulandığını belirtti.

Geçen ay hastanelerinde 3 bine yakın ameliyat gerçekleştirildiğini bildiren Akdağ, bu ameliyatlardan yaklaşık 270’inin sadece özel ameliyat konseptine girdiğini kaydetti.

Akdağ, yasal mevzuat çerçevesinde işlem yaptıklarını, bazı art niyetli kişilerin hastaneyi sıkıntıya sokmak, farklı imaj oluşturmak ve sağlık alanında olumlu gelişmeleri gölgelemek amacıyla yanlış haberlerin verildiğini ifade etti.

Yayınlanan haberin kesinlikle yalan olduğunu dile getiren Akdağ, şöyle devam etti: “Bu haber kesinlikle iftira, karşılığı olmayan ve algı oluşturulmaya çalıştırılan bir haberdir. Bütün üniversitelerde döner sermayelerde hastanın kendi isteğiyle muayene olma hakkı vardır. Bu hakkı kimse hastanın elinden alamaz. Dolaysıyla bu uygulamayı yapıyoruz. Halka özellikle olumlu yönde yansıyan, üniversite hastanelerinin özel hastaneleriyle yarışır hizmetlerini gölgelemek amaçlı asılsız haberlerdir. Haberleri reddediyoruz. Yalan haber için hukuki yönden de başvurularımızı yapacağız.”

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA