SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Dicle Üniversitesi öğrencileri mağdur

Dicle Üniversitesi öğrencileri mağdur
Bu haber 22 Kasım 2020 - 23:41 'de eklendi ve 104 kez görüntülendi.

Ülkemizin en büyük üniversiteleri arasında bulunan Dicle Üniversitesi öğrencileri, ‘Uzaktan Eğitim’ sürecinde, sağlıklı bir ders alamadıklarını ve bu nedenle mağduriyet yaşadıklarını belirterek, yetkililerden seslerini duymalarını istediler.

Yaklaşık kırk bin öğrencinin eğitim gördüğü Dicle Üniversitesinde, bir çok öğrencinin bilgisayar ve internetinin olmadığı, olanların da sık sık yaşanan internet kesintileri dolayısıyla, dersleri takip edemedikleri belirtilerek, yeni rektör Prof. Dr. Mehmet Karakoç’un konuya duyarlılık göstermesi istendi.

Alınan bilgilere göre, Uzaktan Eğitim sürecinde, sınavların ödev olarak yapılmasının talep edildiği belirtilerek, şu görüşlere yer verildi: ‘Dünyayı etkisi altına alan bulaşıcı pandemi (KOVİD 19) dolayısıyla, 13 Mart tarihinden bu yana, Dicle Üniversitesi öğrencileri olarak, okulumuzdan uzak kalmış durumdayız. Geçtiğimiz yıl yaşadığımız ve ciddi sıkıntılara yol açan sorunların, bu yıl da yaşanmaması için yetkililerden talebimiz, mağduriyetimizin giderilmesidir. Uzaktan Eğitim sistemi ile yeni Eğitim-Öğretim yılına start verdik. Ancak, birçok öğrencimizin bilgisayarı ve interneti yok. Özellikle köylerde ikamet eden arkadaşlarımız, internet kullanamıyorlar. Hatta bazı ailelerin televizyonu bile yok. Kaldı ki, interneti olan arkadaşlarımız da, ciddi sıkıntılar yaşıyorlar. Çünkü internet erişimi son derece yavaş ve gün içinde defalarca kesintiye uğruyor. İntenet sık sık kesildiği için, bazen görüntü ve ses tamamen gidiyor. İnternet olduğu zaman da öylesine ağır ki, sağlıklı bir ders işleyemiyoruz. Şehir merkezinde bile bu sorunun yaşandığı düşünüldüğünde, internete erişimin bir hayli zor olduğu daha net anlaşılır.

Sık sık kesilen ve çok yavaş erişimi sağlanan internet ile, derslerimizi nasıl edeceğiz. Hepimiz çok ciddi sıkıntı yaşıyoruz. Okulumuzda ‘Uzaktan Eğitim’ yapıldığı bu süreçte, sınavlarımızın ödev olarak yapılması, bu sorunları çözer. Dolayısıyla, Sayın Rektörümüzden, sorunumuza hassasiyet göstermesini bekliyoruz’.

Öte yandan, Dicle Üniversitesi öğrencileri, sosyal medya platformlarında, ‘#dicleodevistiyor’ başlıklı paylaşımlarıyla, D.Ü.’nün yeni Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakoç’a çağrıda bulunarak, mağduriyetlerinin bir an önce giderilmesi çağrısında bulundular. D.Ü. öğrencileri, oldukça kalabalık gruplar halinde sosyal medyada bir araya gelerek, seslerini çalışıyorlar.

Görüşlerini dile getiren birçok Eğitimci ve veli de, D.Ü. Rektörlüğünün bu tür önemli konulara duyarsız kalmayarak, en kısa zamanda çözüm üretmesi gerektiğine dikkati çektiler.

Türk Eğitim-Sen Yenişehir Temsilcisi Şahin Avcıl, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, şunları söyledi:

‘Geleceğimizi inşa edecek çocuklarımızın, dersleriyle ilgili böylesi konularda, yetkili mercilerin zaman kaybetmeden harekete geçmesi gerekiyor. Bazı öğrencilerimiz köyde ikamet ediyorlar. İnternete ulaşmaları zaten mümkün değil. Çoğu zaman dersleri için ilçe veya il merkezine geliyorlar, fakat internet öylesine ağır ve sık sık da kesiliyor. Şehir veya İlçe merkezinde yaşayan çocuklarımızın da birçoğunun bilgisayarı ve interneti yok. Ya birkaç arkadaş, bir arkadaşlarının evinde toplanıyorlar, ya da internet cafelere gitmek zorunda kalıyorlar. Çocuklarımızın bu sıkıntısına bir nebze de olsa çözüm üretebilme noktasında, en azından sınavlarının ödev şeklinde verilmesi gerekmekte. Yetkililerin, bunca zaman geçmesine rağmen, bu soruna neden çözüm üretemediklerini anlamış değiliz’ şeklinde tepkilerini dile getirdiler.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa