SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

DİSKİ’nin abonelere haksız yere “kaçak su” cezası kestiği iddia edildi

DİSKİ’nin abonelere haksız yere “kaçak su” cezası kestiği iddia edildi
Bu haber 18 Ekim 2021 - 9:43 'de eklendi ve 65 kez görüntülendi.
  • Vatandaşlar; “Aboneliği olanlara bile ceza kesiliyor”

 

DİSKİ’nin ilçemizde abonelere haksız yere kaçak su cezası kestiği iddia edildi. Vatandaşlar, aboneliği olan dairelere bile ceza kesildiğini iddia etti.

DİSKİ’nin yaptığı uygulama herkesi çileden çıkardı. Birçok vatandaş, dilekçelerle DİSKİ’ye başvurarak, cezanın iptal edilmesini istedi.

Son yıllarda su aboneliğini yaptırarak yetkililer tarafından da bu konuda önde gelen ilçelerden biri olarak belirtilen ilçemizde, yapılan uygulamaya kimse anlam veremedi.

Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İşleri Daire Başkanlığı (DİSKİ) ilçemize gönderdiği ekiplerle kaçak su incelemesi yaptı. Herkes tarafından doğal karşılanan bu durumun devamında yapılan uygulama ise herkesin şaşkınlığa uğramasına neden oldu.

Vatandaşlar, aboneliği olanlara bile ceza kesildiğini iddia ederek şöyle konuştular;

“DİSKİ’nin Diyarbakır’dan gelen ekipleri bazı yerlere hiç gitmeden ceza kestiler. Eşimiz, dostumuz bize hiç gelmeden bu cezayı nasıl kestiler anlamadık diyorlar. Yine bir binaya giriyorlar, birinci kattaki kişinin eğer suyu kaçak ise o binanın hepsine kaçak su kullanım cezası kesmişler. Diğerlerini kontrol etme gereği bile duymamışlar.

Bir başka abonenin satine dirsek ile iki boru bağlanmış ve biri inşaat. İnşaat sahibi kaçak su kullanmamak için komşusundan suyu çekmiş. Yani hangisi kullansa kullanım miktarı sayaca yansıyacak fakat ona da kesilmiş. Yani adam devleti zarara uğratmamak için iyi niyetle hareket ederken üstüne bir de ceza yemiş.”

Kaçak su cezasının miktarının neye göre kesildiğini de anlamadıklarını belirten vatandaşlar; “Bazı kişilere 500 lira, bazı kişilere bin lira, bazı kişilere 2 bin lira, bazı kişilere 6 bin liraya kadar ceza kesmişler. Yani bu cezanın miktarını neye göre belirlediler” şeklinde konuştular.

DİSKİ’nin sadece bu konuda değil sayaçları okumada da sıkıntılı olduğunun iddia eden vatandaşlar; “Bazen 5-6 ay gelip okumuyorlar. Zaten ekonomik olarak sıkıntılı bir süreçten geçiyoruz. Aylık düzenli gelse bir şekilde ödeyeceğiz. Fakat 5-6 ay uğramayıp bir anda 500-600 lira fatura geliyor, bu adalet değil” dediler.

Haksız yere ceza kesildiğini iddia eden birçok vatandaş DİSKİ Şubesine itiraz dilekçesi vererek cezanın iptalini isterken, herkes şu an DİSKİ’nin vereceği kararı beklemeye başladı.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA