SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

DİSKİ’nin İlçemizde içmesuyu ve kanalizasyon çalışması sürüyor

DİSKİ’nin İlçemizde içmesuyu ve kanalizasyon çalışması sürüyor
Bu haber 07 Mayıs 2018 - 0:13 'de eklendi ve 180 kez görüntülendi.

-DİSKİ Genel Müdür Vekili Tutşi: 2018’de 678 milyonluk yatırım gerçekleştirilecek

 

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (DİSKİ) Genel Müdür Vekili Fırat Tutşi, 2018 yılında 678 milyon lira yatırım gerçekleştireceklerini söyledi.DİSKİ’nin İlçemizde içmesuyu ve kanalizasyon çalışması sürüyor.

DİSKİ Genel Müdür Vekili Fırat Tutşi, kent merkezi ve ilçelerde daha modern bir altyapı için pek çok projeyi hayata geçirdiklerini söyledi. Tutşi, 2017 yılı içerisinde 173 milyon 129 bin 329 TL, 2018 yılında ise 152 milyon 688 bin 164 liralık altyapı yatırımını hayata geçirdiklerini ifade ederek, 2018 yılında toplamda 678 milyon 519 bin lira bütçe planlaması ile kentin altyapısına büyük katkılar sunmayı amaçladıklarını söyledi.

Tutşi, DİSKİ Genel Müdürlüğü’nün 12 Kasım 2012 tarihinde çıkarılan 6360 sayılı Büyükşehirler Yasası’nın ardından il sınırları içerisinde 15 bin 355 kilometrekare alanda, 17 ilçe, 1044 kırsal mahalle ve 2 bin 480 mezrada, 1 milyon 717 bin nüfusa hizmet ettiklerini dile getirerek, şunları söyledi:

“Büyükşehir Belediyesi Başkanımız sayın Cumali Atilla’nın talimatları ile kentimiz Diyarbakır’da daha modern bir altyapı için çalışmalarımızı yürütüyoruz. 2017 yılı içerisinde DİSKİ, Avrupa Birliği, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ortak projesi olan ‘Diyarbakır Kanalizasyon ve Yağmursuyu’ projemizi tamamladık. Bu projenin sözleşme bedeli 117 milyon 694 bin TL olmuştu. Diğer yandan Silvan ve Eğil’de iki önemli projeyi nihayete erdirdik. Aynı zamanda Silvan içme suyu temin projesi DİSKİ, AB ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ortak projesi ile hayat buldu. Bu projemiz 44 milyon 350 bin lira sözleşme bedeli ile göz doldurdu. Tarihi ilçemizde bundan sora su sorunu yaşanmayacağını söyleyebiliriz. Yine ‘Eğil Atıksu Arıtma Tesisimiz’ de faaliyete geçti. DİSKİ ve İller Bankası’nın ortak projesi olarak hayata geçen projenin sözleşme bedeli 5 milyon 135 bin 875 TL oldu. Kentimizin tarihi turistik yerleşimlerinden biri olan Eğil’de yüksek teknolojiye sahip bu tesisin açılması ile Dicle Barajı kirlilikten korundu.”

-‘2018 İlçelerin altyapı yılı oldu’

Çınar, Çermik, Kocaköy ve Kulp ilçelerinde içme suyu ile kanalizasyon çalışmalarını sürdürdüklerini belirten DİSKİ Genel Müdür Vekili Fırat Tutşi,

“İlçe merkezlerimizi kent merkezine benzer şekilde bir altyapı hizmeti ile tanıştırıyoruz. Büyük bütçeli bu projelerin tamamlanması ile birlikte ilçe merkezlerinin tüm çehresi değişmiş olacak. Pek çok kırsal mahallenin içme suyu sorununu ortadan kaldırmak için sondajla su arama çalışması başlattık. Şu an 46 yerleşim yerinde sondajla su arıyoruz. Suyu bulduğumuz yerlerde hemen içme suyu tesisi oluşturarak suyun vatandaşların evlerine ulaştırıyoruz. Silvan kanalizasyon ve yağmursuyu projesini kademeli olarak hayata geçiriyoruz. Açıkta akan kanal sularının kolektör marifeti ile toplanarak ilçe merkezinden uzaklaştırılması işimizin yapım çalışmalarına başladık” diye konuştu.

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa