SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

“Diyarbakır, Anadolu’nun Ortadoğu’ya açılan stratejik noktasıdır”

“Diyarbakır, Anadolu’nun Ortadoğu’ya açılan stratejik noktasıdır”
Bu haber 19 Mart 2018 - 0:05 'de eklendi ve 51 kez görüntülendi.
  1. Ortadoğu İnşaat Fuarı, TÜYAP Diyarbakır Fuar ve Kongre Merkezindeki törenle ziyaretçilere kapılarını açtı.

Çeşitli İllerden 66 firmanın yer aldığı fuarın açılış programına Vali Hasan Basri Güzeloğlu, Diyarbakır Milletvekili Ebubekir Bal, TÜYAP Anadolu Fuarları A.Ş. Genel Müdürü Cihat Alagöz, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla, üst düzey protokol, oda ve borsa başkanları ile vatandaşlar katıldı.

TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezindeki katılımcılara hitaben konuşma yapan Vali Güzeloğlu şunları söyledi: “Değerli konuşmacıların ifade ettiği gibi inşaat gibi taşıyıcı, belirleyici, yönlendirici ve yüze yakın sektörü etkileyici bir alanda Ortadoğu’ya açılan bir inşaat fuarının sekizincisine Diyarbakır’ımızın ev sahipliği yapmasını da değerli ve önemli buluyorum.

“Diyarbakır tarihi, stratejik ve lojistik önemiyle Ortadoğu’ya açılan Anadolu’nun hem ticari hem kültürel hem de sosyal buluşma noktasıdır.”

Şüphesiz ki Diyarbakır’ın gelişmesinde, Diyarbakır’ın hedeflerine ulaşmasında ve kalkınmasının sürdürülebilir kılınmasında fuarlar çok önemli. Fuarlar karşılıklı ticaretin, etkileşimin, buluşmanın ve ekonomik hareketliliğin hem hazırlayıcısı hem de göstergesi. Bu perspektifte bugün açılan fuarda katılımcı hem firmalar adına hem de bu firmalar ile ticarete konu olacak yerli ve yabancı bütün görüşmeler ve kurumlar adına inanıyorum ki çok önemli kazanımlar sağlayacak. Şüphesiz bu fuarın Diyarbakır’da olmasından ayrı bir anlamı olacak. Çünkü fuarın açılış başlığında ifade edildiği gibi Diyarbakır ezelden bugüne ve geleceğe ülkemizin Ortadoğu’ya açılan kapısıdır. Diyarbakır tarihi, stratejik ve lojistik önemiyle Ortadoğu’ya açılan Anadolu’nun hem ticari hem kültürel hem de sosyal buluşma noktasıdır ve işte onun için diyoruz ki zaman Diyarbakır’a yatırım zamanıdır. Zaman Diyarbakır’da olma ve geleceğe dönük bu gibi yatırımlarda yer alma zamanıdır. Çünkü Diyarbakır gerek kendi iç dinamiği ile gerek sahip olduğu birikimleri ve zenginlikleri ile bunu çok açık bir şekilde ortaya koymaktadır.

“Diyarbakır, inşaat alanında da öne çıkan kaliteli yapılarıyla gerçekten yaşam keyfi sunan ve yaşam kalitesi her geçen gün artan bir büyükşehirdir.”

Bakınız Büyükşehir Belediye Başkanımız ve arkadaşlarımızla iki buçuk- üç saatlik bir şehir turu gezisi gerçekleştirdik. Model yerleşimdeki bu iddialı alt yapının peyzajdan kent mobilyalarına bir bütün olarak yaşam zenginliği sunan altyapılarının altında, kadim şehir Sur’ da ihanet ve terör örgütü yıkımı sonrasında bir büyük değişim, dönüşüm ve başkalaşım yaşanıyor. Bugün bu yıkılan ve yok edilmek istenen kültür yepyeni ve daha güçlü bir şekilde her boyuta hayat buluyor. Sur ’un on bin yıla dayanan zenginliği, yapıdan altyapıya her boyutta gurur verici bir şekilde dimdik ayakta ve güçlü bir şekilde yeniden hayat bulmakta. Bütün bunlar gerçekleştiğinde Diyarbakır inşaatın gelenekselden moderne, altyapıdan üst yapıya çok önemli bir inşaat ve yatırım alanı olacak. Bizim buradan asıl işleteceğimiz husus daha ötesine, daha iyisine, daha güzeline doğru yol almaktır. Çevresel değerlerde kadim bereket kaynağı ve bereketin merkezi Dicle Vadisi’nin geliştirilmesi ve güzelleştirilmesinden başlayarak Diyarbakır’da çok güzel şeyler ve bu anlamda çalışmalar oluyor. Diyarbakır gelişiyor, Diyarbakır güzelleşiyor ve inşallah gelecek her güne bu güvenle yol alıyor. Ben bu duygu ve düşüncelerle bu güzel gelişime katkı sağlayacak, anlam sunacak 8. Ortadoğu İnşaat Fuarımızın bugüne gelmesine emeği geçen herkese içtenlikle teşekkür ediyor katılımcı firmalar ve her görüşmeci kurum ve kuruluş için hayırlı ve bereketli geçmesini diliyor ve hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından protokol üyeleri tarafından kesilen kurdele ile fuar ziyaretçilerine kapılarını açtı.

Fuar’da yer alan stantları gezen Vali Güzeloğlu firma yetkililerinden stantlar hakkında bilgi aldıktan sonra alandan ayrıldı.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa