SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Diyarbakır Baro Başkanı: Mülteciler, insani yaşam koşullarına sahip değil

Diyarbakır Baro Başkanı: Mülteciler, insani yaşam koşullarına sahip değil
Bu haber 14 Ocak 2018 - 23:43 'de eklendi ve 41 kez görüntülendi.

Diyarbakır Barosu Mülteci Hakları Merkezi’nce düzenlenen ‘Mülteci Hukuku Uzmanlaşma Semineri’nde konuşan Baro Başkanı Ahmet Özmen, mültecilerin sığındıkları ülkelerde insani yaşam koşullarına sahip olmadıklarını söyledi.

Baro Başkanı Ahmet Özmen, Diyarbakır’daki bir otelde düzenlenen ve avukatlara mülteci hakları konusunda eğitim verilecek ‘Mülteci Hukuku Uzmanlaşma Semineri’nin açılışında konuşma yaptı. Özmen, işkence, kötü muameleler nedeniyle milyonlarca insanın yurtlarından kaçmak zorunda kaldığını anlatırken şöyle dedi:

“Ne yazık ki mülteciler gittikleri, sığındıkları, zaruretten kaçtıkları ülkelerde insani yaşam koşullarına sahip değil. Bunu neredeyse dünyadaki bütün ülkeler açısından söyleyebiliriz. Birleşmiş Milletlerin de bu konuda gerekli önlemleri, tedbirleri almadığını herkes bilir. Diyarbakır’daki mültecilere daha iyi hizmet sunmak, sağlıktan, hukuksal hizmete kadar, mülteci hukuku kapsamındaki hakları kendilerine hatırlatmak ve onları uygulamak adına meslektaşlarımıza bu alanda meslek içi eğitim toplantısı düzenledik.”

Seminerde katılımcı avukatlara göçmen, mülteci, Türkiye’de Uluslararası Koruma ve Geçici Koruma prosedürleri, Uluslararası Koruma ve Geçici Koruma kapsamındaki kişilerin hak ve yükümlülükleri, Sınır dışı ve idari gözetim kararları, itiraz usulleri konularında eğitim verildi.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa