SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Diyarbakır Bilim Etkinliğine Hazırlanıyor

Diyarbakır Bilim Etkinliğine Hazırlanıyor
Bu haber 16 Ağustos 2021 - 8:33 'de eklendi ve 12 kez görüntülendi.

Vali Münir Karaloğlu başkanlığında, Zerzevan Kalesinde yapılacak olan 2021 Uluslararası Gökyüzü Gözlem Etkinliğine yönelik hazırlık toplantısı gerçekleştirildi.

Türkiye Ulusal Gözlemevi (TUG) tarafından 22 yıldır Antalya Saklıkent’te düzenlenen Türkiye’nin en kapsamlı gökbilim açık etkinliği olan Ulusal Gökyüzü Gözlem Etkinliği, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), Türkiye Uzay Ajansı (TUA), Diyarbakır Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi ile Karacadağ Kalkınma Ajansının destekleriyle, bu yıl tarihi Zerzevan Kalesinde yapılacak.

UNESCO tarafından Dünya Koruma Mirası Listesi’ne aday gösterilen ve Türkiye’de gökyüzü gözleminin en iyi yapılacağı 10 noktadan birisi olarak kabul edilen 3 bin yıllık tarihi Zerzevan Kalesi’nde “2021 Uluslararası Diyarbakır Zerzevan Gökyüzü Gözlem Etkinliği” adıyla 31 Ağustos-2 Eylül 2021 tarihleri arasında düzenlenecek.

Etkinlik öncesinde Vali Karaloğlu da ilgililerle bir toplantı gerçekleştirdi. Yapılan hazırlıkların masaya yatırıldığı toplantıda Karaloğlu, yetkililerden çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Devam eden pandemi süreciyle ilgili tedbirlerinde ele alındığı toplantıda, PCR testlerinden HES kodu sorgulamalarına ve gözlem alanında uygulanacak tedbirlerden araç parkları ve katılımcı sayılarına kadar tüm detaylar tek tek görüşüldü.

Ayrıca toplantıda etkinlik boyunca kurumlarca açılacak stantlar ve yapılacak aktiviteler de ayrıntılarıyla değerlendirildi.

Toplantı sonrasında Vali Karaloğlu beraberindeki yetkililerle etkinliklerin yapılacağı Zerzevan Kalesi’nde incelemelerde bulundu.

Uzmanlarla Birlikte Gökyüzünü İnceleme Fırsatı

Etkinlikte, vatandaşlar bir yandan uzmanlarla birlikte gökyüzünü inceleme fırsatı bulurken diğer yandan Dünyanın en iyi korunan Mitras Tapınağı’nda binlerce yıl önce gerçekleştirilen astronomi çalışmaları hakkında bilgi sahibi olacak ve çadırlarla iki gece alanda konaklayabilecek.

Türkiye’nin dört bir yanından binden fazla gökbilim meraklısı vatandaşın profesyonel ve amatör astronomlarla bir araya geleceği etkinlikte aynı zamanda seminerler, yarışmalar ve gökbilimle ilgili birçok atölye ile aktivite düzenlenecek.

Milli Uzay Programı vizyonuyla düzenlenen etkinliklerle gençlerin uzaya ilgisinin arttırılması hedefleniyor.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA