SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Diyarbakır Surları’nda restorasyon başladı

Diyarbakır Surları’nda restorasyon başladı
Bu haber 21 Eylül 2020 - 0:01 'de eklendi ve 86 kez görüntülendi.

Diyarbakır Surları’nda Kültür ve Turizm Bakanlığı, Valilik ve Büyükşehir Belediyesi iş birliğiyle tarihinin en kapsamlı restorasyon çalışması başlatıldı.

Çevre uzunluğu 5 bin 200 metre, yüksekliği 8 ile 22 metre arasında olan ve kalınlığı 5 metreye kadar varan surların üzerinde o dönem inşa edilen ve savunma amaçlı kullanılan burçlarda yapılacak çalışmalarda yıkılma tehlikesi olan ve acil müdahale gerekenlere öncelik verilecek.

Çalışmalarda, o dönem dairesel, dörtgen veya çokgen olarak inşa edilen burçların aslına uygun hale getirilmesi için yerinde temizlik aşamasında çıkarılan taşlar kullanılacak.

İnsan iskeletine rastlandı

Restorasyon sırasında insan iskeletlerine rastlandı. Diyarbakır Valiliği’nden yapılan açıklamada; “İş kapsamında Diyarbakır Müze Müdürlüğünden görevlendirilen Arkeolog denetiminde Yedikardeş Burcunun teras katında yürütülen hafriyat ve temizlik çalışmaları esnasında 3 adet insan iskeleti tespit edilmiştir.

İnsan iskeletlerinin hangi döneme ait olduğu bilinmemekle beraber, ortaçağ İslami döneme ait olduğu tahmin edilmektedir. İskeletlerin yaş tespiti, yapılacak laboratuar incelemesi neticesinde kesinleşecektir. Kazı çalışmaları arkeolog denetiminde titizlikle devam etmektedir.”

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa