SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

“Diyarbakır Türkiye’nin geleceğe taşıyıcı merkezlerinden biri olacaktır”

“Diyarbakır Türkiye’nin geleceğe taşıyıcı merkezlerinden biri olacaktır”
Bu haber 23 Şubat 2020 - 23:35 'de eklendi ve 71 kez görüntülendi.

Dicle Üniversitesi’nde düzenlenen “Adalet, Ombudsmanlık ve Üniversiteler” konulu konferansta konuşan Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Hasan Basri Güzeloğlu “Diyarbakır Türkiye’nin geleceğe taşıyıcı merkezlerinden biri olacaktır” dedi.

Konferansa Malkoç ve Vali Güzeloğlu’nun yanı sıra Dışişleri Bakanlığı Diyarbakır Temsilcisi İbrahim Mete Yağlı, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Yavuz, Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Talip Gül, adli ve mülki erkan, kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan konferansın açılış konuşmasını Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Talip Gül, üniversite yapılan çalışmalar ve düzenlenen etkinlikler hakkında bilgilendirmeler yaptı. Gül, Vali Güzeloğlu’na üniversitedeki çalışmalara verdiği desteklerden dolayı teşekkür etti.

‘Dicle Üniversitemiz ilimizi geleceğe taşıma adına en önemli kurumsal yapımız’

Katılımcıları selamlayarak ve Kamu Başdenetçisi Malkoç’a verilen fahri doktora unvanının önemine dikkat çekerek konuşmasına başlayan Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Hasan Basri Güzeloğlu, “Üniversitelerin içinde bulundukları şehirleri ve çevreleri taşıyıcı geliştirici ve şüphesiz kalkınmaya yöneltici misyonlarının vazgeçilmez olduğu gerçeğinden hareketle Dicle Üniversitemizin de ilimizi geleceğe taşıma adına en önemli kurumsal yapımız, bir zenginliğimiz olduğunu düşünüyorum. Üniversite sadece bilimin öğretildiği değil aynı zamanda bilimsel bilginin hayata hayatla birlikte gelişime taşındığı bir anlamda değer yaratan çevresini kalkındıran ve geliştiren bir merkez konumunu işaret eder. Şüphesiz yerelden evrensele uzanan bakışta bilgi üretimi bugün en önemli alan ve rekabete en yoğun olan konudur. Bilgi çağında bilimsel bilgiye sahip olanlar gelişmeye ve kalkınmanın yönünü belirleyen bu anlamda gücü elinde bulunduranlardır. Yani etkileyenlerdir etkilenenler değil, belirleyenlerdir belirlenenler değil. Göreve başladığımız günden itibaren Dicle Üniversitesi’nin bu anlamda kentimizin gelişmesinde belirleyici bir merkezi olmasında çok güçlü ve değerli olan akademi kadrosunun gelişme ve kalkınma bütün plan ve süreçlerine katılmasında özel bir önem verdik. Ortaya konulan çalışma ve çabalar ilin bugün hakikaten gelişmesi adına çok önemli kazanımları da ilimizle buluştururdu.

‘Diyarbakır Türkiye’nin geleceğe taşıyıcı merkezlerinden biri olacaktır’

Diyarbakır’ın tarihsel geçmişinden aldığı bir güçle sahip olduğu Türkiye’nin geleceğinde 2023 Hedeflemesinde en belirleyici ilk on ili arasında yer almasını ve bunun ötesinde uluslararasılaşma sürecinde Diyarbakır’ı ve Türkiye’yi çevre ülkelerle bütünleştirici bir ekonomiyi sosyal ve ticari merkez olma hedefine doğru kararlılıkla yol alıyoruz. Özellikle yeni kurulan İl Yenilikçilik Platformundan başlayarak Teknopark Akropark gibi bilimin üretime konu olması ve özellikle bilime dayalı gelişmenin planlanmasında tartışmasız bölgenin merkezi olan Diyarbakır, inşallah bu süreçte Türkiye’nin de geleceğe taşıyıcı merkezlerinden biri olacaktır.

Güzeloğlu’nun konuşmasının ardından Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Talip Gül tarafından Kamu Denetçiliği Kurumu Başdenetçisi Şeref Malkoç’a cüppe giydirilerek fahri doktora unvanı takdim edildi.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa