SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

“Diyarbakır’a 21’inci yüzyılın 21’inci yılında 21 proje”

“Diyarbakır’a 21’inci yüzyılın 21’inci yılında 21 proje”
Bu haber 21 Haziran 2021 - 9:25 'de eklendi ve 139 kez görüntülendi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü, daha yaşanılır bir kent için 21’inci yüzyılın, 21’inci yılında, 552 milyon lira maliyetle hayata geçireceği yatırımlarını düzenlediği toplantıyla kamuoyuna duyurdu.

Sezai Karakoç Kültür ve Kongre Merkezi’ndeki toplantıya Karaloğlu’nun, yanı sıra AK Parti Diyarbakır milletvekili Ebubekir Bal, Sur, Kayapınar, Yenişehir, Bağlar ilçe kaymakamlarının yanı sıra Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Başkanı Mehmet Kaya ve çok sayıda davetli katıldı.

Karaloğlu, toplantıda yaptığı konuşmada, bugün itibariyle Diyarbakır’da göreve başlamanın 1’inci yılını doldurduğunu ve kentin 1 yıldır pozitif gündeminin olduğunu söyledi.

Diyarbakır’ın son 1 yıldır yatırımı, hizmeti, vizyonu, etkinlikleri, istihdamı, iş ve aşı konuştuğunu ifade eden Karaloğlu, Sur’larda diriliş, EKAY, OSB, çağrı merkezleri, Ashab-ı Kehf ve Fetih kutlamaları, kırsalda 1200 km yol yapımı, tramvay, yeni cadde ve bulvarlar,UNESCO yaratıcı şehirler ağına girmek için yapılan girişimler, Diyarbakır’ın 9 yemeğinin coğrafi işaret alması, içme suyu hatları, arıtma tesisleri,Akademi Lise, sosyal kartlar olmak üzere yüzlerce hizmetin gündem olduğunu belirtti.

‘Yeni değerler üretmek hepimizin ortak görevi olmalı’

Yapılan hizmetlerin sadece Diyarbakır’da yaşayanların gündemi olmadığını dışarıdan da kentin artık bu şekilde konuşulduğunun altını çizen Karaloğlu, şöyle konuştu:

“Artık huzursuzluk ve kaos ortamı çok geride kaldı, kimse bu konulardan bahsetmiyor. Yakalamış olduğumuz bu pozitif gündemi, huzur ve güven ortamını elbirliğiyle büyütmek, yeni işler yapmak, yeni değerler üretmek hepimizin ortak görevi olmalı.”

Diyarbakır’ın bu pozitif gündemine önemli katkı sunan kuruluşlardan birinin de DİSKİ olduğuna işaret eden Karaloğlu, DİSKİ’nin, şehrin en ücra köşesine 15 bin 722 kilometrekarenin tamamına hizmet sunduğunu dile getirdi.

Karaloğlu, bu yıl DİSKİ’nin yatırımlarının konuşulduğunu vurgulayarak açıklamalarını şu ifadelerle sürdürdü:

“Soruyorlar 1 yıl içerisinde DİSKİ kendi bütçesinden daha büyük yatırımları nasıl yapar. Elbette emekle, çalışmayla ve Sayın Cumhurbaşkanımızın, hükümetimizin ve milletvekillerimizin desteğiyle.”

‘Suyu tasarruflu kullanmak zorundayız’

Bugün dünyada sağlıklı, temiz içme suyuna ulaşamayan milyonlarca insanın varlığına vurgu yapan Karaloğlu, şöyle konuştu:

“Bu sene çok ciddi bir kuraklıkla karşı karşıyayız. Yaşadığımız çevre felaketleri, iklim değişiklikleri artık bizim doğa ile olan ilişkimizi yeniden gözden geçirmek su kullanım kültürümüzü yeniden düzenlemeyi ve mecbur kılıyor. Sonsuz bir kaynak değil,sınırlı bir kaynak suyu kullanırken mutlaka tasarruflu kullanmak zorundayız.”

‘Yaylada susuz kalan vatandaşın sürüsüne tankerlerle su taşıyacağız’

Karaloğlu, “Tarım ve il Müdürlüğümüz ile belediyemiz, yaylada susuz kalan vatandaşın sürüsüne su götürebilmek için çalışıyor. Onlara tankerlerle su taşıyacağız. Bunların her biri yaratıcının insanoğluna ikazıdır. Su kaynaklarının sonsuz ve sınırsız olmadığını, su kaynaklarını daha verimli kullanmamız gerektiğini, israf etmemiz gerektiği konusunda ciddi bir uyarıdır. Bunları ciddiye almamız lazım” dedi.

Diyarbakır’da 12 bin 500 yıldır kesintisiz devam eden yaşamı ve 33 medeniyetin kentte iz bırakmasını cennetten çıktığına inanılan 3 nehirden biri olan Dicle Nehri havzası ile su kaynaklarına bağlayan Karaloğlu, bu kentin bile bugün su sorunu yaşıyorsa, herkesin su kullanma kültürünü gözden geçirmesi gerektiğini belirtti.

‘Kayıp kaçak sorununu çözmek zorundayız’

Kayıp kaçak sorununu çözmek zorunda olduklarını dile getiren Karaloğlu şöyle konuştu:

“Kayıp kaçak olan 65 milyon metreküp suyun elbette ki bir kısmı bizim kendi şebekelerimizin arızalarından kaynaklanıyor. Şebeke kayıplarının dünya standardı % 15-%20 arası, ama eğer kayıp %20’nin üstü ise bu kaçaktır. Bu ne demek abonesiz su kullanımı, bizim arıtarak şebekeye verdiğiniz suyu birileri tarla ve bahçe sulamasında kullanıyor anlamına geliyor. Arıtılmış su kıymetli ve pahalıdır. Bu suyu bahçe ve tarla sulamasında kullanıyorsak yazık ediyoruz.”

Karaloğlu, DİSKİ’nin hayata geçireceği 21 büyük yatırımın kaynağının vatandaşlara yapılan hizmetten karşılandığını söyledi.

Karaloğlu, “Diyarbakır’da şuanda biz saniyede içme suyunu 3 metreküp pompayla alıp arıtma tesisine naklediyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla yapılacak projede saniyelik su alma oranı 6 metreküpe çıkıyor ve Diyarbakır’ın 2050 yılına kadar içme suyu sorununu ortadan kalkıyor. İnşallah en kısa zamanda projeyi tamamlayacağız” dedi.

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA