SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Diyarbakır’da 1 milyon 288 bin kök hint keneviri ele geçirildi

Diyarbakır’da 1 milyon 288 bin kök hint keneviri ele geçirildi
Bu haber 04 Ağustos 2019 - 23:47 'de eklendi ve 57 kez görüntülendi.

Diyarbakır’ın Lice ve Hani ilçeleri kırsalında yapılan arama ve operasyonlarda, 1 milyon 288 bin kök hintkeneviri ele geçirildi. Operasyonlarda bir mağara ile 2 gözetleme mevzi imha edildi. Kontrollerde 42 araçtaki 471 kişinin kontrolü yapıldı.

Diyarbakır Valiliği Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, Diyarbakır İl Jandarma Komutanlığı tarafından, BTÖ mensuplarını arayıp bulmak ve etkisiz hale getirmek, BTÖ mensuplarınca kullanılan sığınak ve barınakları tespit ederek içerisindeki silah ve mühimmatları muhafaza altına almak, diğer malzemeler ile sığınakları imha etmek, BTÖ ile yasadışı uyuşturucu üretimi ve ticareti yapanlar arasında var olan bağı somut deliller ile ortaya koymak amacıyla operasyon yapıldığını bildirdi.

Açıklamada, operasyon bölgesi içerisinde saklanan uyuşturucu maddeleri ve bunları gizleyenleri bularak adalete teslim etmek maksadıyla; Hani ilçesi kuzeydoğusu ile Lice ilçesi güneybatısında kalan dağlık ve kırsal alanda Jandarma Özel Harekât Timleri, Jandarma Komando Timleri, Polis Özel Harekât Timleri ve Güvenlik Korucularıyla icrasına başlanılan Özel Birlik Operasyonlarının tamamlandığı belirtildi.

Söz konusu operasyonel faaliyet esnasında, BTÖ mensuplarınca kullanılan toplam (1) adet doğal mağara ve (2) adet gözetleme mevzi tespit edilerek kullanılamaz hale getirildiği bildirilen açıklamada, şunlara yer verildi;

“Gerçekleştirilen temas arama faaliyetleri neticesinde; toplam (15) ayrı noktada toplam 1 milyon 288 bin 960 kök kenevir bitkisi, kenevir bitkilerini sulamak maksadıyla tarlaların içerisinde kurulu şekilde tespit edilen 3.900 metre uzunluğunda su hortumu/borusu, (1) adet su motoru, (1) adet jeneratör ile (1) adet akümülatör ele geçirilmiş, kenevir bitkileri numune alınmasını müteakip diğer malzemeler ile birlikte yerinde imha edilmiştir.

Lice ilçesi Karahasan Köyü kırsalında kenevir ekili tarlanın sulanması maksadıyla evinin bahçesinden tarlaya doğru 200 metre su borusu döşeyen N.K. ve E.D isimli şahıslar ile Hani ilçesinde icra edilen adli arama faaliyeti esnasında üzerinde esrar maddesi olduğu tespit edilen B.İ. isimli şahıs yakalanarak haklarında adli işlemlere başlanılmıştır.

Bu arama faaliyetleri neticesinde, yetkili makamlardan alınan karar uyarınca icra edilen adli arama faaliyetlerinde; 471 şahıs ve 42 araç kontrol edilmiş, (6) şahıs 1111 sayılı Askerlik Kanunu gereğince tebligat yapılarak serbest bırakılmıştır.

Bölgemizde yaşayan vatandaşlarımızın huzur ve güvenliğinin sağlanması ve teröristle mücadele kapsamında yürütülen operasyonlara artan bir azim ve kararlılıkla devam edilmektedir.”

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa