SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Diyarbakır’da bir yılda 69 avukata soruşturma

Diyarbakır’da bir yılda 69 avukata soruşturma
Bu haber 11 Nisan 2021 - 23:51 'de eklendi ve 32 kez görüntülendi.

Diyarbakır Barosu, 2020’de barolarına üye 69 avukat hakkında kurumsal ve mesleki faaliyetleri nedeniyle 78 soruşturma açıldığını duyurdu.

Diyarbakır Barosu Avukat Hakları Merkezi, 5 Nisan Avukatlar Günü dolayısıyla hazırladığı raporu, düzenlediği basın açıklamasıyla paylaştı. Tahir Elçi Konferans Salonu önünde açıklamada raporu paylaşan Avukat Büşra Eylül Özgültekin, yapılan gözaltı, soruşturma ve açılan davalara ilişkin bilgileri paylaşarak, bir yılda Diyarbakır Barosu avukatlarından 69’una 78 soruşturma ve dava açıldığını dile getirdi.

Açılan soruşturmaları baroya yönelik baskı olarak niteleyen Özgültekin, “Bu soruşturma ve kovuşturmalardan da anlaşılacağı üzere Baromuza, savunma makamına ve avukatlık mesleğine yöneltilen sistematik baskı ve yıldırma politikaları artarak devam etmektedir.” dedi.

‘YARGININ DA KALİTESİ DÜŞMEKTEDİR’

Avukatların karşılaştığı sorunlara değinen Özgültekin, “Her gün yenisi açılan hukuk fakülteleri nedeniyle hukuk eğitiminin kalitesi ile birlikte yargının da kalitesi düşmektedir. Angarya niteliğindeki CMK ücretleri, yargı mensupları ve diğer kamu personelinin meslektaşlarımıza yönelik incitici tutum ve davranışları, duruşma salonlarında, kolluk birimlerinde, cezaevlerinde ve mesleğimizi icra ettiğimiz alanlarda avukatlar sistematik bir şekilde saldırılara ve tehditlere maruz kalmaktadır. Buradan bir kez daha vurgulamak isteriz ki, avukatlar tehdit altındaysa, yurttaşların hakkı ve hukuku da tehdit altındadır.” diye konuştu.

‘MÜCADELE ETMEYE DEVAM EDECEĞİZ’

Mesleklerini yapmaya devam edeceklerini vurgulayan Özgültekin, “Yargının tarafsız ve bağımsızlığını tümüyle yitirdiği, ifade özgürlüğü, basın özgürlüğü, örgütlenme özgürlüğü, toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkı, kişi özgürlüğü ve güvenliği hakkı ve adil yargılama haklarının hiçe sayıldığı, toplumsal ayrışma ve kutuplaşmanın had safhaya çıktığı, mevcut atmosferde bizler hem mesleğimizi ve meslektaşlarımızı korumaya, hem de yurttaşlarımızın hakkını ve hukukunu korumaya, bu uğurda mücadele etmeye devam edeceğiz.”

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa