SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Diyarbakır’da gençlerin yüzde 60’ı işsiz

Diyarbakır’da gençlerin yüzde 60’ı işsiz
Bu haber 08 Kasım 2020 - 23:54 'de eklendi ve 55 kez görüntülendi.

Türkiye’de erken bir seçimin zorunlu olduğuna dikkat çeken Gelecek Partisi Diyarbakır İl Başkanı Aydın Altaç, kentteki ekonomik sıkıntılar ve işsizlik üzerine açıklamalarda bulundu.

İktidarın erken seçimden kaçamayacağını belirten Altaç, “İktidarı kaybetme korkusu kesinlikle var. Zaten emareler ortada bugün bir bakanın söylediğini diğer bakan yalanlıyor. Cumhurbaşkanı’nın söylediğini sahada göremiyoruz. Hükümetin küçük ortağının yaptığı hükümetin açıklamalarıyla örtüşmüyor” diye konuştu.

‘Erken seçim zorunlu’

Türkiye’de erken seçimin maddi temelinin olduğunu ancak iktidarın erken seçimden korktuğunu ifade eden Gelecek Partisi Diyarbakır İl Başkanı Aydın Altaç, şöyle konuştu: “Erken seçim doğrusu bence Türkiye’de şunda artık bir zorunluluk hali arz etmeye başladı. Çünkü şundan dolayı Türkiye’de seçimler niye yapılır: Seçimler sıkıntılar arttığı zaman, problemler arttığı zaman,  vatandaşın yaşamı, iş, aş konularında istediğini bulamadığı zaman seçim olması gerekiyor. Şimdi bu kriterler Türkiye’de var mı? Bunlar tartışılır, bunları tartışırsak onun çok üzerinde problemler var. Yani Türkiye’de şuanda çok ciddi bir ekonomik kriz var. Her ne kadar Maliye ve Hazine Bakanı, ya da Merkez Bankası Başkanı ya da ilgili şahıslar rakamlarla oynasalar bile biz sahada ekonomik krizin boyutlarını görüyoruz.

‘Gırtlaklarına kadar batmışlar yolsuzluğun içerisindeler’

Hükümetin ülkeyi yönetemediğine işaret eden ve erken seçimi hazırlayan koşulların fazlasıyla var olduğunu dile getiren Altaç, “Kriter sadece ekonomi de değil, bugün yasaklar, yolsuzluklar, yoksulluk, ekonomi ama yasaklar var. Her tiwit atanı 6 yıl önce 7 yıl önce 8 yıl önce atılan tiwit o günün şartlarında suç değil ama bugün bakıyorsunuz savcılıklar soruşturma açıyor. Bu nedir? Vatandaşı yargı organları üzerinden tehdit etmektir. Terbiye etmeye çalışmak, korkutmak, yıldırmak, sessiz olun, kimse konuşmasın, herkes bizim dediğimizi tekrar etsin. Bakın bu olabilecek Türkiye’de erişebileceğimiz en kötü durumlardan bir tanesidir. Yasaklar, yıllarca bu memleket, yasakların yaşandığı, yasaklardan dolayı, insanların haksız yere tutuklandığı yargılandığı süreci bizler yaşadık ama 21. Asırda uzayla ilgili, yapay zekâyla ilgili çalışmalar yapılırken halen kişi düşüncesi dile getirdi diye tiwit attı diye yargılıyorsak ve yargı üzerinden insanları korkutmaya çalışıyorsak bu artık Türkiye’nin hak ettiği bir şey değil. Türkiye’deki vatandaşların hak ettiği bir şey değil. Düşünün ki anayasa mahkemesi Türkiye yargı sisteminde en üst mahkeme olan anayasa mahkemesinin verdiği karar yerel mahkemelerce uygulanmıyor. Türkiye’nin geldiği nokta bu yolsuzluk, Türkiye’nin en büyük problemleri arasında olan bu bugün hangi kuruma el atsak, hangi kurumun içine böyle bir açıp ne var neler yapılmış diye bir baksanız. Yani gırtlaklarına kadar batmışlar yolsuzluğun içerisindeler” diye konuştu.

‘Sayıştay raporlarında yazıyor’

Hükümetin yolsuzluk batağına saplandığını ifade den Altaç, şu ifadeleri kullandı: “Sayıştay raporları ortada, biz bu yolsuzlukları kafamızdan uydurmuyoruz. Hangi belediye hangi bakanlık, hangi yatırım nasıl harcama yapmış bunlar Sayıştay raporlarında yazıyor. Ama nedir Türkiye’de basını susturursanız, insanları susturursanız, muhalifleri susturursanız ve ülkeyi tozpembe, her şeyin güllük gülistanlık içinde olduğu bir yer olarak gösterirseniz ve herkesi de kendiniz gibi rahat zannedersiniz. Vatandaşın geçim derdi, işsizliği, sağlık, eğitim problemlerini göremezsiniz. Çünkü onlar başka bir dünyada, hayal aleminde yaşıyorlar. Gelsinler Diyarbakır’da gençlerin yüzde 60’ının işsiz olduğu bir kentte insanlar neler yaşıyor bir görsünler.”

‘Diyarbakır’da gençlerin yüzde 60’ı işsiz’

Her hafta il teşkilatları ile sahada olduklarını ve vatandaşın durumunu gözlediklerini belirten Altaç, “Esnafı, mahalleleri, evleri ziyaret ediyoruz. Sayın Cumhurbaşkanı diyor ya, ‘Türkiye’de ekmek bulamayan var mı diye’ var gelsinler Diyarbakır’a görsünler. Diyarbakır’ın Şehitlik, Ben-u Sen, Dicle, İskenderpaşa mahallelerinde insanların nasıl geçim sıkıntısı yaşadıklarını görsünler. İnsanların nasıl ekmek bulamadıklarını hep beraber gezelim, görelim. Türkiye’de resmi işsizlik oranı yüzde 14 olarak açıklanıyor ama bu oran Diyarbakır’da çok farklı. Diyarbakır nüfusunun yüzde 50’si 35 yaşın altındadır. Bu kesimde işsizlik oranı yüzde 60’tan az değil. Sahada bu tabloyu görüyoruz, kentte hangi kahveye gitseniz, hangi alan gitseniz onlarca genç işsiz, kara kara düşünüyor. Diyarbakır’da sigortalı çalışan işçi sayısı edindiğimiz bilgilere göre 5 bin civarında. Yetkililer çıkıp resmi rakamları paylaşsınlar, Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi’nde çalışan işçi sayısı nedir ve bunların ne kadarı sigortalıdır. Bizim şuan temel derdimiz aş ve iş. Diyarbakır’da gençler arasında işsizlik oranı yüzde 60’larda ve genel işsizlik oranı da totalde yüzde 45’lerde ise bu çok ciddi bir durumdur. Diyarbakır’da çalışanların büyük bir kısmı da ya asgari ücret ya da onun da altında bir ücrete çalışmakta. Bölgedeki insan kaynağımızın büyük kısmı genç nüfustur ve gençlerin yarısından fazlası da işsizdir. İşsizliği, yoksulluğu, geçim derdini ortadan kaldıracak projeler üretmezseniz hem vatandaşa ihanet etmiş olursunuz hem de ülkenize ihanet etmiş olursunuz. 7 yıldır hükmet açıklıyor, Silvan Barajı bitecek ve 2 milyon hektar alan sulanacak, 350 bin kişiye istihdam sağlanacak diye. Nerede Silvan Barajı’nın sulama kanalları, niye bitmiyor? Hükümet yatırımlar son aşamaya geldi diye açıklama yapıyor ama Silvan Barajı’nın sulama kanalları ve sulama altyapısıyla ilgili çalışmaların ancak yüzde 10’u tamamlanmış durumda. Yetkililerden bizim haricen aldığımız bilgi bu. Bunda bir yanlışlık varsa buyursunlar açıklasınlar. 7 yıl önce durum neydi şimdi ne? Eğer aynı ise demek ki, 7 yıl boyunca yerimizde saymışız” dedi.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa