SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Diyarbakır’da hastanelerde 600 vaka var

Diyarbakır’da hastanelerde 600 vaka var
Bu haber 03 Ağustos 2020 - 6:23 'de eklendi ve 85 kez görüntülendi.

Diyarbakır Sağlık Platformu, kentteki koronavirüs vaka sayısının arttığına dikkat çekti.  Açıklamada, test sayılarının azaldığına vurgu yapılırken, hastanelerde 600 hastanın tedavi gördüğü kaydedildi.

Diyarbakır Sağlık Platformu açıklamasında, kentteki vaka sayısının arttığına dikkat çekilerek, “İlimiz hastanelerinde halen 600 üzerinde hasta hastanelerde yatarak, 100 e yakın hasta YBÜ tedavi görmektedir. Ulaşabildiğimiz kadarıyla İlimizde son 1 hafta içerisinde her gün ortalama 300 ün üzerinde PCR testi pozitif hasta saptanmaktadır. Bu rakam sağlık bakanlığının açıkladığı verilere göre Türkiye genelinde pozitif olduğu ifade edilen tüm hasatlarının 1/3 ünü oluşturmaktadır” denildi.

Diyarbakır Sağlık Platformu, kentteki koronavirüs güncel verilerini paylaştı. Diyarbakır Tabip Odası’nda yapılan açıklamayı DTO Başkanı Elif Turan okudu.

‘Salgının ilk dalgası bastırılamadı’

Koronavirüs salgınının yaşamın tüm alanlarını olumsuz yönde etkilediğine ve can almaya devam ettiğine dikkat çekilen açıklamada, “Bölgemizde salgının etkilerini gün geçtikçe daha ağır bir biçimde yaşıyoruz. Ne yazık ki salgının ilk dalgası bastırılamadı. İlk dalga beklenenin ötesinde daha dalgalı bir seyir izlemektedir. Bulaşıcılığı yüksek olan, etkili bir aşısı ve bilinen bir tedavisi olmayan salgın etkeni virüsün, toplumsal düzeyde bulaşıcılığa devam etmektedir” denildi.

‘Son günlerde paylaşılan yeni vakaların üçte biri Bölge illerine ait’

Türkiye’de normalleşme sürecine çok hızlı bir şekilde girildiğinin belirtildiği açıklamada, resmi istatistiklerin de kentteki ve bölgedeki salgının yayılma hızını bir ölçüde teyit ettiğini ifade eden açıklamada, şunlar ifade edildi: “Sağlık Bakanlığı tarafından paylaşılan aylık, haftalık ve günlük raporları ve twitter paylaşımları da Bölge illerinde durumun ne kadar kötü olduğunu gösteriyor aslında. Resmi istatistiklerde Haziran ayı ortalarından sonra en çok vaka artışının Bölge illerinde olduğunu göstermektedir. Hıza çevrilmiş istatistiklerde Güneydoğu Anadolu bölgesi zirveye oturmuştur. 20-27 Temmuz itibarıyla yeni vaka insidansı (görülme sıklığı) Güneydoğu Anadolu bölgesinde yüz binde 16,6 olup Türkiye ortalamasının (yüz binde 8.0) iki katından fazladır. Son günlerde paylaşılan yeni vakaların üçte biri Bölge illerine ait olduğu da izlenmektedir. Bölgede yeni vaka sayıları, hastaneye yatışı yapılan hasta sayıları ve yoğun bakımda yatan hasta sayıları artamaya devam etmektedir. 9 Haziran da en az seviye inen vaka sayısı ilimizde ve bölgemizde logaritmik olarak artmaya devam ediyor.”

‘Tüm temaslılara test yapılsın’

Virüs salgınının bölgede kontrolden çıktına vurgu yapılan açıklamada, “Salgın ile mücadelede başarının yolu bulaşıcılığı-hastalanmayı önlemektir.  İnsanların birbirleriyle temas oranlarını azaltarak virüsün hasta kişiden sağlıklı kişiye bulaşmasına engel olmaktır.  Tüm temaslılara test yaptırmaktır. Oysaki Türkiye genelinde Filyasyon genelge ile engellenmiş, iktidarların toplumu yok sayan anlayışı sonucunda sürü bağışıklığı stratejisi benimsenmiştir. Bu stratejinin salgının 7. ayında Dünyada Epidemiyolojik olarak mümkün olduğunu gösterir veri ya da ülke, bölge örneği görülmediği gibi yola bu niyetle çıkmış ülkeler de çıkmaz sokağa girdikleri için, bu yaklaşımı terk etmek durumunda kaldıkları sürü bağışıklığı stratejisi Bölge illerinde salgının kontrolden çıkmasına yol açmıştır” ifadelerine yer verildi.

Test sayısı %22 azalınca vaka sayısı da %23 azaldı

Türkiye’de açıklanan koronavirüs tablosunun gerçeği yansıtmadığına işaret edilen açıklamada, “Vaka sayılarındaki azalma test sayısındaki azalmanın bir yansımasıdır. Son günlerde Test sayısı %22 azalmanın bir sonucu olarak vaka sayısı %23 azalma görülmüştür. Sağlık-emek-meslek örgütlerinin “salgın tüm hızıyla devam ediyor” açıklamalarına rağmen iktidar salgının önlenmesine dair sorumluluklarından kaçarak tüm sorumluluğun topluma yüklemektedir” ifadeleri kullanıldı.

Hastanede 600 hasta var

Diyarbakır ve bölgede alınan tedbirlerin yetersiz olduğunun ifade edildiği açıklama şöyle devam etti: “Test pozitif hasta sayısında,  Yoğun Bakım Ünitelerinde (YBÜ) takip edilen hasta sayısında ve Covid-19 hastalığı sonucunda kaybettiğimiz hasta sayısında büyük bir artış ile karşı karşıyayız. Sürecin şeffaf yürütülmemesi sonucunda il düzeyinde hasta sayılarına ilişkin rakamlar verilmese de sağlık bakanlığının sosyal medya üzerinden yaptığı kısıtlı açıklamalarda da yansıması görüldüğü üzere ilimizde en fazla vaka sayısının görüldüğü, YBÜ yatan hasta sayısının en fazla arttığı iller arasındadır. Bölgemizdeki diğer illerde durum farklı değildir. Nitekim 2 gün önce basına yansıdığı kadarıyla ilimizde bulunan bir hasta (Şeref Yıldız)  çevre illerde dahi YBÜ’de yer bulanamadığı için Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirmiştedir. Bu tabloyu son birkaç günün basında çıkan haberlerin desteklediğini de görüyoruz. Üç gün önce sadece Silvan ilçemizin bir mahallesinde Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının 10’u geçtiği belirtilmiştir. İlimiz hastanelerinde halen 600 üzerinde hasta hastanelerde yatarak, 100 e yakın hasta YBÜ tedavi görmektedir. Ulaşabildiğimiz kadarıyla İlimizde son 1 hafta içerisinde her gün ortalama 300 ün üzerinde PCR testi pozitif hasta saptanmaktadır. Bu rakam sağlık bakanlığının açıkladığı verilere göre Türkiye genelinde pozitif olduğu ifade edilen tüm hasatlarının 1/3 ünü oluşturmaktadır.”

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa