SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Diyarbakır’da Kadın Girişimciliği yarı yarıya düşüyor

Diyarbakır’da Kadın Girişimciliği yarı yarıya düşüyor
Bu haber 25 Ekim 2021 - 8:37 'de eklendi ve 6 kez görüntülendi.

Diyarbakır İş Kadınları Derneği (DİKAD) tarafından düzenlenen ve kadın girişimciliği konusunda güncel konuların ulusal ve bölgesel olarak ele alındığı “Diyarbakır Kadın Girişimciliği” çalıştayı Gazeteci-Yazar Özlem Gürses moderatörlüğünde; Şef ve Sosyal Girişimci Ebru Baybara Demir ile Araştırmacı Reha Ruhavioğlu katılımıyla gerçekleşti.

İki oturumdan oluşan çalıştayın açılış konuşmasını yapan DİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Reyhan Aktar; “Türkiye’de kadın girişimciliğin yüzde on üç olduğunu, girişimcilerin sadece yüzde yirmisinin kadın olduğunu, orta gelir düzeyinin altında olan Diyarbakır için bu oranların yarı yarıya düştüğünü biliyoruz. Sürdürülebilir bir ekonomi için, gelişmiş ülke standartlarının çok altındayız. Bölgenin kadın ve genç nüfus yoğunluğunun avantaja dönüşebilmesi için, bu gücün ekonomiye katılımı şart. Orta gelir düzeyinin altında olan Diyarbakır ili için, ekonomik kalkınma modeli, kadının ekonomiye güçlü katılımı olmadan sağlanamaz.

Değerli kadın girişimciler, çalıştay için duyuru yaptığımız günden bu yana merkezden ve çevre ilçelerden kadın girişimcilerimizin ilgisini görmek, çalıştayın sonucu açısından hepimizi oldukça heyecanlandırdı” diyerek sözlerine son verdi.

2018 yılında DİKAD tarafından gerçekleştirilen Ekonomi ve Kadın Zirvesi’ne de katılan Araştırmacı Reha Ruhavioğlu, “hem pandemi öncesinde hem de pandemi sürecinde DİKAD Başkanı Reyhan Aktar ile kadın girişimciliği özelinde farklı çalışmalarda bulunduk. Bütün bu çalışmalarda gördüğümüz ortak resim şu; işgücüne ve istihdama katılmada çeşitli dezavantajlara sahip kadınlar, pandeminin getirdiği olumsuzluklardan da daha kötü etkilendiler. O halde kadınların işgücüne, istihdama katılması için pandemi öncesi zaten yetersiz olan politikaların, pandemide ortaya çıkan eşitsizliği de giderecek biçimde düzenlenip değişmesi gerekiyor” dedi.

Çalıştayın moderatörlüğünü üstlenen Gazeteci-Yazar Özlem Gürses, tüm “yapamazsın” diyenlere inat başarmanın gücünü şu sözleriyle ifade etti; “Hayatın mucizesi yaşıyor olmak değil, bir ömrün içine sınırsız seçenekler gizlenmiş olmasıdır… Ve kendini gerçekleştirmek, en temel insan hakkıdır. Başkalarınınkini değil, kendi hayatınızı seçin. Bittiğinde “keşke” dememek için…” dedi.

İlk oturumda Pandemi Öncesi ve Sonrası; Kadın Girişimcilerin Ekonomi, Finans, Pazar Sorunları ve Çözüm Önerileri’nin değerlendirildiği çalıştayın ikinci kısmında, Bölgesel Eşitsizliğin Kadın Girişimciliğine Etkileri ve Çözüm Önerileri ele alındı.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA