SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

“Diyarbakır’ı turizmde de hak ettiği konuma ulaştırmak zorundayız”

“Diyarbakır’ı turizmde de hak ettiği konuma ulaştırmak zorundayız”
Bu haber 16 Şubat 2020 - 23:39 'de eklendi ve 53 kez görüntülendi.

Diyarbakır’da düzenlenen ‘Diyarbakır 2023 Turizm Vizyon Çalıştayı’nda konuşan Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan v. Hasan Basri Güzeloğlu, “Diyarbakır’a kaybettiği yılları turizm boyutunda da hak ettiği konuma ulaştırmak zorundayız” dedi. Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan v. Hasan Basri Güzeloğlu, toplantıda ilçemizden de bahsetti.

‘Diyarbakır 2023 Turizm Vizyon Çalıştayı’ Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Hasan Basri Güzeloğlu’nun başkanlığında gerçekleşti. Kayapınar İlçesinde bir otelde gerçekleşen çalıştayaVali Güzeloğlu’nun yanı sıra Vali Yardımcısı ve Bağlar Kaymakamı Nihat Karabiber, Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TTGA) Güneydoğu Anadolu Bölgesi Temsilcisi Selda Çiçek Veske, İl Kültür ve Turizm Müdür V. Cemil Alp, Diyarbakır Ticaret Borsası Başkanı Engin Yeşil, Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Alican Ebedinoğlu, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Celalettin Birtane, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TURSAB) Güneydoğu Bölge Temsil Kurulu Başkanı Mehmet Akyıl, Hac ve Umre Seyahat Acentaları Derneği (HURSAD) Başkanı Diyaeddin Şahin ile Diyarbakır’da faaliyet yürüten seyahat acentaları ve otellerin yöneticileri katıldı.

‘Somut ve somut olmayan kültürel mirasta Diyarbakır önemli birikim ve zenginlikleri olan bir şehir’

Çalıştayın açılış konuşmasını yapan Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Hasan Basri Güzeloğlu, “Turizm başlığı altında tüm sektör bileşenlerinin katıldığı özellikle TURSAB ağırlıklı bu buluşmamız da amacımız Diyarbakır’ı geleceğe hazırlarken Diyarbakır’ı bir bütün olarak 2023’te Türkiye’nin bölgesinde belirleyeceği ilk on kenti arasına taşırken turizm başlığı altında devam eden çalışmalarımızı yatırım ve hizmetlerimizi ve buna ilişkin planlamalarımızı gözden geçirmek karşılıklı değerlendirmek ve sürdürülebilir bir turizm ve kalkınma politikası içerisinde turizmden elde edebileceğimiz en üst gelir ve kazanımı elde etmek olarak tanımlanabilir. Turizm bildiğiniz gibi hizmetler sektörünün en önemli ve doğrudan gelir getiren, istihdama katkı veren ve birden fazla sektörü çok olumlu etkileyen bir birleşendir. Turizm başlığı sadece ekonomik faaliyetler ve kazanımlarla tanımlanamaz. Turizm bundan daha fazlası olarak bir kentin, ülkenin tanınma, gelişme ve birden fazla sektörünü doğrudan etkileyerek olumlu anlamda ivme kazandırmasını sağlamaktadır. Bu doğrultuda ülkemizin turizm anlamında sağlanan çok büyük atılım ve kazanımları şüphesiz her ilin kendi ölçeğinde tamamlaması ve tanımlaması gerekmektedir. Diyarbakır turizm başlığının bütün alanlarında iddia olacak bir zenginliğe derinliğe ve dinamiğe sahip bir şehirdir. İnsanlık tarihinin de bir geçmişi Mezopotamya’nın Dicle’nin bereketli topraklarında, 33 medeniyetin birikimini taşıyan bir derinliğin, tarih, inanç ve kültür anlamında tüm dünyaya sunabileceği çok büyük zenginlikleri bulunmaktadır. Somut olan bu varlığının yanında UNESCO tarafından çok önemsenen ve son yıllarda giderek gelişen somut olmayan kültürel miras dediğimiz insanlığın sahip olduğu kültürel değerlerin taşınmasında da Diyarbakır gerçekten çok önemli birikimleri ve zenginlikleri bulunan bir şehirdir” dedi.

Diyarbakır inanç turizminin önemli bir merkezi

Diyarbakır’daki inanç turizmini de değerlendiren Güzeloğlu, “Doğal zenginlikleri ve sunduğu güzellikleri bunun yanında inanç turizmi anlamında insanlığın tüm inanç değerlerinin ve şereflendiğimiz İslam dinimizin de çok doğrudan etkilediği buna bağlı eserlerin ve zenginliklerin Peygamberlerin kabirlerinin ve şüphesiz tebliğ ettiği yaşam alanlarının bugün hala bizimle birlikte olan bir zenginlik olarak Diyarbakır’da yer alması ve sahabe gibi inancımızın çok duyarlı kavramlarının ziyaret yerlerinin, şehit sahabe mezarlarından başlayarak buna ilişkin camii, okul, tüm inanç merkezlerini hitap eden kilise ve manastır, havra Diyarbakır’ın coğrafyasında yer alması şüphesiz bunlara eklenerek devam edecek olan bugünün turizm başlığı altındaki özellikle öne çıkan giderek de öne çıkacak hobi turizmi, gastronomi başlığı altında buna dönük özellikle turizm süreci ve bunu değiştirecek perspektif kongre sağlık ve bunu tamamlayacak turizm perspektifleri iç içe Diyarbakır’ın turizm başlığı altında bizde kendini çok açık bir şekilde gösteren kullanılabilecek zenginlikler içeren başlıklardır. Şüphesiz bütün bu başlıkların ve bunun dışındakilerin sadece bir kentte var olması yetmemektedir. Turizmi tanıtımdan erişime ve gelen kitlenin beklediği yararları ve kazanımları sunacak akıllı bir stratejiye konu etmek bilim alanında zamanında en yüksek geliri turizm kolu turisti mutlu edecek bir perspektif ile bütünleştirmek gerekmektedir. Bunun için şüphesiz tüm kurul ve kuruluşların kamu, yerel, sivil paydaşların bir bütünlük içerisinde konuyu ele alması sahip çıkması ve sürdürülebilir kılması gerekmektedir” diye konuştu.

Programın sonunda TURSAB tarafından ilimiz turizmine katkılarından dolayı Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Hasan Basri Güzeloğlu’na plaket takdim edildi.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA