SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Diyarbakır’ın ihracatında son iki yılda düşüş

Diyarbakır’ın ihracatında son iki yılda düşüş
Bu haber 21 Aralık 2020 - 0:07 'de eklendi ve 43 kez görüntülendi.

Türkiye ihracatçılar Meclisi’nin iller bazında ihracat raporunu yayımladı. Rapora göre geçen Diyarbakır’ın ihracatında 2 yılda 57 milyon dolar, geçen yıla göre ise 12 milyon dolarlık düşüş yaşandı. Uzmanlar, söz konusu düşüşün Covid-19 salgınının yanı sıra birçok nedeni olduğu görüşünde. Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, ekonomik ilişkilerde Kürdistan Bölgesi’nin önemine dikkat çekerek, her kentin ihtiyaçlarına göre devlet desteği alması gerektiğini söyledi.

“Diyarbakır’ın ekonomisinin küçülmesinin sebebi yalnızca salgın değildir” diyen Mehmet Kaya, şunları kaydetti:

“Biz ticaretimizin yüzde 60’ını Irak ve Kürdistan Bölgesi ile yapıyoruz. Türkiye ile Irak arasında sorunlar olduğunda, Irak hükümeti sınır kapılarında ağır vergiler koyuyor, bu da ister istemez ticari hacmini olumsuz yönde etkiliyor ve Diyarbakır’ın ihracatını düşürüyor. “

Şimdiye kadar iş insanlarının yüzde 29’unun devletten destek aldığını belirten Kaya, “Bu oran yetmez. Destek projeleri Diyarbakır’ın özellikleri ve ihtiyaçlarına göre hazırlanmalı” ifadelerini kullandı.

Diyarbakır Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Mustafa Vural da son iki yılda yaşanan düşüşün dikkat çekici olduğunu belirtiyor.

“Diyarbakır, 2017’de Türkiye geneli sıralamada 43’üncü sırada yer alıyordu” diyen Mustafa Vural, “2018’de 49, 2019’da 50, bu yıl ise 51’nci sıraya geriledi” ifadelerini kullandı. Türkiye İhracatçılar Meclisi’ne göre Diyarbakır’ın ihracat rakamlarının en iyi olduğu yıl, 231 milyon dolar ile 2013 yılıydı. Bu yıl 155 milyon dolarlık ihracat öngörülüyor.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa