SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Dolu savaktaki 7 kapak açıldı

Dolu savaktaki 7 kapak açıldı
Bu haber 27 Mayıs 2019 - 0:32 'de eklendi ve 321 kez görüntülendi.

-Karakaya Barajı’ndan saniyede 1800 metreküp su tahliye ediliyor

 

Ülkemizin enerji amaçlı en büyük barajlardan olan komşu ilçemiz Çüngüş yakınındaki Karakaya Barajından saniyede bin 800 metreküp su bırakılıyor. GAP Projesi kapsamındaki barajın dolu savaktaki 7 kapağı açıldı.

İsmini açıklamayan Diyarbakır DSİ 10. Bölge Müdür Vekili, Keban Barajından sonra Karakaya Barajından da su tahliyesine başlandığını, saniye 1000 metreküp suyun dolu savaktaki 7 kapağın açılması ile saniyede 800 metreküp suyundan işlendikten sonra enerji tribünlerinden çıkan olduğunu söyledi.

Karakaya Barajı HES havzasında su seviyesinin maksimum seviye olan 693 kotuna yaklaştığı, barajın maksimum kodunun ise 675 metre olduğu öğrenildi.

DSİ Bölge Müdür Vekili Karakaya Barajından su tahliyesinin ne zamana kadar süreceği yönündeki soruya; “Biz Keban Barajına bağlıyız. Onlardan gelecek bilgi doğrultusunda su tahliyesine devam edilip edilmeyeceğini kararlaştırıyoruz. Şimdilik su tahliyesi sürüyor. Yani ne zaman tahliye sona erecektir, henüz belli değil” yanıtını verdi.

Bu arada Karakaya Baraj gölünden su tahliyesi 15 yıl aradan sonra gerçekleşiyor. İlçemiz Kaymakamı Nazlı Demir de su tahliyesi nedeni ile Karakaya Barajına gitti ve bu tarihi ana tanıklık etti.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA