SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Dopdolu bir eğitim yılı oldu

Dopdolu bir eğitim yılı oldu
Bu haber 30 Temmuz 2018 - 0:18 'de eklendi ve 361 kez görüntülendi.
  • Okullaşmada en yüksek orana ulaştık, öğrenciler il ve ülke bazında birçok ödülün sahibi oldu

 

İlçemizde 2017-2018 eğitim öğretim yılı dopdolu geçti. 5 yaş çağ nüfusu okullaşma oranında Diyarbakır’da en yüksek okullaşma oranına sahip olurken, öğrenciler de il ve ülke bazında birçok ödülün sahibi oldu.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Bozdoğan, 2017-2018 eğitim öğretim yılını değerlendirdi. Yeni eğitim ve öğretim yılında daha büyük başarılar hedeflediklerini belirten İlçe Milli Eğitim Müdürü Bozdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Türkiye genelinde kız çocuklarının okuma oranında en yüksek olma başarısını gösteren ilçemizde, öğrencilerimiz farklı alanlarda göstermiş oldukları başarılarıyla da göz doldurdu.

2017 yılında yapılan TEOG sınavında 79 öğrencimiz fen lisesine, 13 öğrencimiz proje okulları olmak üzere toplam Bin 25 öğrencimiz liselere yerleşti.

2017 YGS-LYS sonuçlarına göre 103 öğrencimiz çeşitli üniversitelere yerleşti. %20,1 yerleştirme ortalaması ile Diyarbakır’ın en başarılı ilçelerinden biri olmayı başardık.

Okul öncesi 5 yaş çağ nüfusu okullaşma oranında %96,40 oran ile Diyarbakır’da en yüksek okullaşma oranına sahip olduk.

“Peygamber Efendimizin Güzel Ahlakı” konulu şiir ve kompozisyon yarışması ortaokul şiir kategorisinde Cavit Torun İmam Hatip Ortaokulu öğrencimiz il birincisi, Kuyu Ortaokul öğrencimiz il ikincisi oldu.

Bir Düşün Sen Milli Ulaşım teknolojilerine yönelik tasarım yarışmasında “Milli Deniz Taşıtı” projesiyle Fatih Ortaokul öğrencimiz Diyarbakır birincisi, Türkiye 32’ncisi oldu.

Afyon’da düzenlenen Minik Bayanlar Türkiye Güreş Şampiyonasında Şehit Ömer Yaman Ortaokul öğrencisi Türkiye ikincisi oldu.

Bakanlığımızın düzenlediği “Pansiyonlar Okuyor” kitap okuma yarışmasında Ercan Demirkol Anadolu Lisesi öğrencimiz il ikincisi oldu.

Okul sporları satranç turnuvasında genç kızlar kategorisinde Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerimiz il birincisi oldu.

Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemiz okul sporlarında 15 dalda dereceye girip, 22 madalya ve iki kupa ile ilçemize döndü.

-Yedi önemli proje

“Çermik Okuyor” projesi ile tüm okullarda günde 1 saat kitap okuma uygulaması başlatıldı. Okul müdürü, idareciler, öğretmenler, o saatte bulunan öğrenci velileri ve okul çalışanlarının da katıldığı bu etkinlik ile her gün 1 ders saatini kitap okumaya ayırmak, kitap okumanın bir boş zaman eylemi olmadığının mesajını verdik.

Türkiye genelinde başlatılan okuma-yazma seferberliğine “Çermik’te Okuma-Yazma Bilmeyen Kalmasın” sloganıyla çıktığımız yolda 2 bin 927 kursiyerden, 2 bin 61 kursiyer sertifikalarını alarak, göstermiş oldukları azimle adeta okumanın yaşı yoktur dedirttiler.

Çocuklarımıza çevre bilincini kazandırmak ve onların duyarlı bir çevre dostu olarak yetişmelerini sağlamak amacıyla müdürlüğümüz tarafından başlatılan “Atmayalım Dönüştürelim” projesi kapsamında ÇEVSAN ile işbirliği yaparak tüm okullarımıza geri dönüşüm kutuları dağıtıldı.

“Bir Öğretmen Bir Fidan” projesiyle ilçemizde görev yapan tüm öğretmenlere, Öğretmenler Gününde görev yaptıkları topraklara dikilmek üzere iki bin fidan hediye edildi.

Değerler Eğitimi Projesi kapsamında “Yardımlaşma ve Dayanışma” değerine yönelik olarak Müdürlüğümüz tarafından ilçemizde öğrenim gören yetim çocuklar yararına kermes düzenlendi.Yine proje kapsamında “Temizlik” değerine vurgu yapmak amacıyla ÇEVSAN ile işbirliği yaparak ilçe merkezindeki caddelerde kurum amirleri, öğrencilerimiz ve halkın katılımıyla temizlik kampanyası düzenledik.

Vatan sevgisi bilincini aşılamak amacıyla gerçekleştirdiğimiz “Kardelen Kokan Mektuplar” projemiz ile Atatürk Ortaokulu öğrencileri Mehmetçiğin moral ve motivasyonunu arttırmak amacıyla Hakkâri Çukurca Işıklı Karakolunda bulunan askerlerimize seslendirdikleri koro çalışmasını videoya çekerek birer mektupla gönderdiler.

Müdürlüğümüz tarafından hazırlanıp SODES tarafından desteklenen “Renkli Sınıflara Umutlu Yarınlara” projesi kapsamında ilçemizdeki tüm anasınıflarına eğitici oyuncak, masa ve sandalye temin edildi. Bu proje kapsamında; iki gün süren üç bin çocuğumuzun gülümsemesine ve heyecanına ortak olduğumuz “Okulöncesi Yılsonu Sergisi ve Etkinlikleri” düzenlendi. Yine bu proje kapsamında üç farklı okulumuzda toplam dört gösterim tiyatro oyunu sergilendi. Okul öncesi çocukları için yapmış olduğumuz bu faaliyetler ile amacımız çocukların gülümsemesine ortak olmaktı. Çünkü biliyoruz ki bir çocuk gülerse dünya güler.

-Konferanslar Verildi

Bizler bildiklerimizin öğretmeni, bilmediklerimizin öğrencisiyiz, düşüncesiyle hazırladığımız ve Karacadağ Kalkınma Ajansı tarafından finanse edilen “Öğrenen Öğreten Lider Öğretmen” projesi hayata geçirildi. Eğitimcilere yönelik düzenlenen seminerler kapsamında alanında uzman; eğitimci, yazar, akademisyen, psikolog ve kişisel gelişim uzmanlarının vermiş olduğu eğitimler ile devam etti. Ayrıca yine Karacadağ Kalkınma Ajansınca kabul edilen projelerimizle ilçemizde görev yapan öğretmenlere “Proje Yazma Semineri” verildi.

-TÜBİTAK 4006

TÜBİTAK 4006 projesine başvuru yapan 8 okulumuzun projeleri kabul edildi ve proje sonunda okullarımızda TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarları düzenlendi.

-Geziler düzenlendi

Öğrencilerimizde tarih bilinci oluşturmak amacıyla “Tarihimizi Öğreniyoruz” projesi kapsamında ilçemizdeki 10 okulda öğrenim gören 1200 öğrencimiz ilçe merkezindeki tarihi yerleri, 18 okuldan 776 öğrencimiz ise Diyarbakır’ın tarihi ve turistik yerlerini gezdi. Ayrıca 80 öğrencimiz Dicle Üniversitesi Tanıtım Günleri Etkinliğine katıldı.

-Gönül Köprüsü

İlçemiz Dilekpınar Mahallesinde öğrenim gören ve birçoğu ilçe merkezini bile görmeyen öğrencilerimizin Mersin’i tanıma hayallerini, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Mersin’i tanıtma etkinliği düzenleyerek Dilekpınar Mahallesinde gerçekleştirdi.”

İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Bozdoğan, yeni eğitim öğretim yılında da öğrencilerimizin ve öğretmenlerimizin gelişimine katkıda bulunacak projeleri hayata geçirmeyi planladıklarını ve bu kapsamda çalışmalara şimdiden başladıklarını sözlerine ekledi.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA