SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

“Dünyanın en stratejik noktalarından birindeyiz”

“Dünyanın en stratejik noktalarından birindeyiz”
Bu haber 23 Eylül 2019 - 0:16 'de eklendi ve 182 kez görüntülendi.
  • Astsubay Doğaner; “Sizler gurur abidelerisiniz”

 

19 Eylül Gaziler Günü nedeniyle düzenlenen törende konuşan. Kaymakam Nazlı Demir, ülkemizin dünyanın en stratejik noktalarından biri olduğunu söyledi.

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e Sakarya Meydan Muhaberesinde yaralanması sonrası verilen mareşallik ve gazilik unvanı sonrası ülkemizde kutlanan gaziler günü nedeniyle ilçemizde program düzenlendi.

Düzenlenen programa Kaymakam Nazlı Demir, Belediye Başkanı Şehmus Karamehmetoğlu, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Ahmet Seyhun, Cumhuriyet Savcısı Kemal Çelik, gaziler ve daire amirleri katıldı.

Atatürk büstüne çelenk sunulmasının ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından günün anlam ve önemi belirtilen konuşmayı Jandarma Astsubay Çavuş Büşra Doğaner yaptı.

Astsubay Çavuş Doğaner, gazilerin yaşayan gurur abideleri olduğunu söyleyerek, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra cennet vatanın topraklarını işgal eden düşman güçlerine karşı Mustafa Kemal’in önderliğinde büyük bir mücadele verilmiştir. 23 Ağustos 1921 yılında başlayan 22 gün ve 22 gece süren Sakarya Meydan Muhaberesinde atından düşüp yaralanmasına rağmen cepheden ayrılmayıp üstün komutanlık, vatan ve millet sevgisini bir defa daha ortaya koyan Mustafa Kemal Paşaya 19 Eylül 1921 tarihinde mareşallik rütbesi ve gazilik unvanı verilmiştir. 2002 yılında çıkarılan yasa ile gaziler günü olarak kabul edilmiştir.

Sizler akıttığınız kanınız, feda ettiğiniz kolunuz, bacağınız, gözünüzle yaşayan gurur abidelerisiniz. Bizler gücümüzü Atatürk’ten milli tarihimizden, ruhumuzdaki sönmez iman ateşinden ve siz gazilerimizin özgürlük meşalesinden alıyoruz.

Bu bilinçle başta ebedi Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile birlikte şehitlerimizi rahmet ve minnetle anarken, hayatta olan gazilerimize ve ailelerine saygı ve şükranlarımızı sunuyoruz”

Günün anlam ve öneminin belirtilen konuşmanın ardından şiirler okunmasıyla hükümet konağı önündeki program sona erdi. Program sonrası Kaymakam Nazlı Demir, gazilerimizi Kaymakamlık toplantı salonunda kabul etti.

Kaymakam Nazlı Demir, milletimizin ve ülkemizin bütünlüğü için göğsünü siper eden Gazileri ağırlamaktan dolayı mutlu olduklarını söyledi.

Kaymakam Nazlı Demir; “Dünyanın en stratejik noktalarından birindeyiz. Gerek ekonomik saldırılar gerekse aramıza nifak sokanlara karşı siz değerli büyüklerimizin önderliğinde mücadelemizi sürdüreceğiz. Sizler, bizlere yaşadığınız sıkıntıları anlatmalısınız. Özellikle yeni nesil sıkıntı görmediği için bunun pek farkında değiller. Mücadelemiz geçmişte olduğu gibi bugün de devam edecek. Çünkü dünyada savaşların stili değişti. Sizler bizlere yol göstereceksiniz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk “Gaziler, yaşayan anıtlardır” demiştir” dedi.

Gaziler Günü nedeniyle İlçe Jandarma Komutanlığı’nda gazilere yemek verilmesiyle program sona erdi.

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA