SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Duyarlılık yaşam getirdi

Duyarlılık yaşam getirdi
Bu haber 27 Ağustos 2018 - 0:17 'de eklendi ve 362 kez görüntülendi.

-Yıllar sonra Sinek çayında Su Samuru görüldü

-Diyarbakır Olta Balıkçıları Derneği Başkanı Ramazan Ertaş,

“Sinek çayında yıllar sonra su samuru görünce çok sevindim”

 

 

Duyarlılık yaşam getirdi. Yıllar sonra ilçemizdeki Sinek Çayında su samuru görüldü. İlçemiz devlet hastanesinde görev yapan, Diyarbakır Olta Balıkçıları Derneği Başkanı Ramazan Ertaş, “Sinek çayında yıllar sonra su samuru görünce çok sevindim. Bu nadide hayvanlara gözümüz gibi bakmalı, onları korumalıyız. Su samurunun yıllar sonra görülmesi ile Sinek çayında canlı yaşamın sevindirici boyuta geldiği bir gerçek” dedi.

Eski santral yakınında katkat taş diye tabir edilen yerde olta ile balık avlarken, gün batımı sırasında su samurunu gördüğünü, bundan da büyük sevinç duyduğunu belirten Başkan Ertaş, Su Samurunun Sinek çayında yüzmesini gördüğüne inanamadığını söyledi.

Su Samurunun Sinek çayında olmasının, doğaya sahip çıkmanın en önemli göstergelerinden biri olduğunu vurgulayan Olta Balıkçıları Derneği Başkanı Ramazan Ertaş, gazetemize şu açıklamayı yaptı;

“Demek ki Sinek çayında canlıpopülasyonu artmıştır. Yani balık çeşitleri ve zenginleşmiş, balıkların doğal yaşam alanları korunmuş ve artmıştır. Bizler tabiata sahip çıkarsak, onlardan da karşılığını mutlaka alırız. Nitekim bu yıl Sinek Çayın da balık gerçekten çok. Olta balıkçılığının da yaygınlaşması bizleri bir kat daha sevindiriyor. Balık bol olunca bununla beslenen hayvanlar da ortaya çıkıyor. Nitekim bunlardan biri de su samurudur. Geçmiş yıllarda Sinek çayında bol görünürdü. Son zamanlarda görünmez oldu. Halk arasında (Su iti) olarak bilinen Su Samurunun görülmesi gerçekten çok sevindiricidir.

Kesinlikle patlayıcı, elektrik gibi materyallerle balık avlanmasınıönlemeliyiz. Bunun yanı sıra tırıvırı denilen ağ gibi bir araçla da balık avlanıyor. Bunu da önlemeliyiz. İpi kopan tırıvırı suyun içerisinde kalıyor. Naylon olduğu için çürümesi yılları aldığı için çay da kirleniyor. Bunun yanında ağa takıldığı için balıklar kurtulamıyor ve ölüyorlar. Bu nedenle Türkiye’nin her tarafında yasak olan bu materyalin ilçede de yasak ve ağır para cezası olduğu bilinmelidir. Bu konuda yetkililerden de destek bekliyoruz. Kontroller sıklaştırılmalı.”

Gördüğü Su samurunun mutlaka yavrusunun olduğunu, ancak onu göremediğini bildiren Başkan Ertaş, “Yavru su samuru annesinin yüzmesini izleyip, taklit eder. Anne su samuru sırtüstü yüzdüğü sırada yavru su samuru karnına çıkıp süt emer. Daha sonra su samuru ve yavrusu sığ alanlara, yuvalarına girer” dedi.

-‘Ciddi çalışma yok”’

Dicle Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Yüksel Coşkun, daha önce Dicle Nehrinde görülen Su Samurları ile ilgili yapmış olduğu açıklamada, şimdiye dek Dicle Nehri ve Türkiye’de su samurlarıyla ilgili ciddi bir çalışmanın olmadığını vurgulamıştı. Coşkun, su samurlarıyla ilgili şu bilgileri vermişti:

“Su samuru koyu kahverenginden kestane rengine kadar değişen kürke sahiptirler. Baş kısımları daha koyudur. Karın kısımları daha açık renklidir. Boyun bölgesi beyazımsıdır. Kafaları düz ve geniştir. İyi gelişmiş bıyıkları vardır. Bıyıklarını duyu organı gibi kullanırlar. Kalın ve kasımsı kuyruğa sahiptirler. Bacaklar kısa, ayaklar geniş ve perdeli, tırnakları güçlüdür. Gözler ve kulaklar küçüktür. Kuvvetli işitme ve koku alma duyusunda sahiptir. Diş formülleri 3.1.4.1./3.1.3.2. şeklindedir. Baş ve beden uzunluğu 55-95 santimetre, kuyrukları ise 30-55 santimetre kadardır. Ağırlıkları 5-12 kilogram kadardır.”

Prof. Dr. Coşkun, su samurlarının nehirler, göller, su birikintileri, tatlı su kenarları, mağaralar ve su ortamlarında veya kıyısal bölgelerde, kıyıya yakın çalılar ve otların arasındaki doğal korunaklarda ya da kendisinin açtığı oyuklarda yaşadıklarını da belirmiş, “Alacakaranlıkta ve gece aktiftirler. Tek başına yaşarlar, ancak anne yavrularıyla birlikte kalır. Eşler arasında sıkı bir aile bağı bulunmaz. Anne, yavruların avlanmayı daha iyi öğrenmelerini sağlamak için su içerisinde onlarla oyun oynar. Erkekler, dişilerini ve yavrularını iki yanına alarak yüzerler. Bu sırada sadece başlarının bir kısmını burun ve gözlerini suyun dışında tutarlar. Su altında 4- 10 dakika kalabilirler. Karada dinlenir, su içinde besin ararlar. Günde birkaç kez beslenir ve bir kilograma yakın besin tüketirler. Besin olarak daha çok böcek, yengeç, salyangoz, balık, kurbağa, sukuşları ve yumurtaları ile küçük memeli ve sebzeleri tercih ederler. Balık ağlarına ve balık üretim tesislerine zarar verdikleri gerekçesiyle balıkçılar tarafından hoş karşılanmazlar. Susamurları doğada hasta ve zayıf olan organizmaları tüketerek, doğal dengenin korunmasında önemli katkı sağlarlar” demişti.

Nesli tükenme noktasına gelmiş olan su samurların avlanılması yasaklanarak, Uluslararası Doğayı Koruma Derneği (IUCN) tarafından nesli tükenen ve koruma altına alınması gereken türler kategorisine alındığını da daha önce açıklayan Prof. Dr. Yüksel Coşkun, “Samurlar su sağlığı ve kıyıçevresi sağlığı için gösterge türlerdir. Çevrenin kirletilmesi ve bozulması ile karasal habitatlarının daraltılmasına duyarlı hayvanlardır. Nehir kıyılarının ıslahı, nehirlerin yoğun kullanımı, kirlenme ve aşırı avlanma samur popülasyonunun azalmasına sebep olmaktadır. Değerli ve kaliteli kürkleri için insanlar tarafından avlanmaları nedeniyle dünyada olduğu gibi Türkiye’de de soyları tehlike içine girmiştir” diye konuşmuştu.

Avlayana 5 yıla kadar hapis cezası

Deliorman, görüntüleri elde edilen su samurunun dünyada neslinin yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu, koruma altındaki hayvanın avlanılması halinde 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası ile 3 bin 200 liralık para cezası verildiğini dile getirdi.

Su samurunun nehir ve göl kıyılarında kazdığıçukurlarda yaşadığını anlatan Deliorman, “Suda ustalıkla yüzer. Balık, kurbağa avlar. Kuyrukla beraber 1,5 metre boy ve 15 kilogramağırlıkta olanları vardır. Çoğunlukla yalnız dolaşır ve gece avlanır. Oynamayı ve suda sırtüstü yüzmeyi çok sever. Her yıl tek bir yavru yavrular” ifadesini kullandı.

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa