SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

El Emeği Pazarı kurulacak

El Emeği Pazarı kurulacak
Bu haber 21 Ekim 2019 - 0:00 'de eklendi ve 217 kez görüntülendi.
  • “Kadının Gücü Toplumun Gücü” projesi hayata geçiyor
  • Merkezdeki kurslar kırsala yayılacak

 

İlçemiz Kaymakamlığı tarafından “Kadının gücü toplumun gücü” projesi hayata geçiyor. Proje kapsamında ilçe merkezindeki kurslar, kırsal mahallelerde açılacak. Her Cuma belediye meydanında el emeği pazarı kurulacak.

Kaymakamlık, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ile Halk Eğitimi Merkezi tarafından hazırlanan “kadının gücü toplumun gücü” projesi tanıtım toplantısı yapıldı. Toplantıya Kaymakam Nazlı Demir, yetkililer ve kadınlar katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından açılış konuşmasını Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Ali Topkaya yaptı. Halk Eğitimi Müdürü Topkaya, Hayat Boyu Öğrenme programı kapsamında ilçede birçok kurs açtıklarını belirtti.

HEM Müdürü Topkaya, “Hayat Boyu Öğrenme programı eğitimde geri kalmış veya çeşitli nedenlerle eğitimini yarıda bırakmış insanlarımızı yeni ve modern çağa uyumlu hale getirerek eğitim sisteminde tamamlayıcı olmak ve bu düsturla hareket etmektir. Geçtiğimiz yıl Kaymakamımızın desteğiyle ilçemizde açılan KOSGEB kurslarında 90 girişimci, İş-Kur ile yürütülen 4 kursta 100 kişiye eğitim verildi. Ayrıca bu 100 kişiye maddi yardım da yapıldı. Yine, ADEM, ÇATOM gibi paydaşlarımızla çeşitli faaliyetler gerçekleştirdik” dedi.

HEM Müdürünün konuşmasının ardından Kaymakamlık, Halk Eğitimi Merkezi ve ADEM’in yaptığı projeler ve kursların video gösterimi gerçekleştirildi.

Kaymakam Nazlı Demir, toplumu ayakta tutanların kadınlar olduğunu belirterek şöyle konuştu;

“Ailenin direği kadındır, toplumu ayakta tutanlar da kadınlardır. Çünkü kadınlar, yetiştirdikleri çocuklarla toplumun geleceğine yön verirler. O yüzden bizler eğitimli, güçlü, bilinçli bireyler olacağız. Geçtiğimiz yıl hayata geçirdiğimiz “mutlu kadın, mutlu aile, mutlu toplum” projesinin devamında bu projemizi hayata geçirmeyi planladık. Bu proje kapsamında nüfusu fazla olan kırsal mahallelerimizde ilçe merkezinde açılan kursların aynısını oralarda açacağız. Bu kurslara gidin, oralar sizin eviniz, sizin mekânlarınız, o yüzden boş bırakmayın. Biz büyük bir hevesle kursu açıyoruz, imkânlarımızı kullanıyoruz, bir süre sonra bakıyoruz kimse gitmiyor, bunu yapmayın. Çünkü orada sadece kurs verilmiyor, bunun yanında sosyal, kültürel, psikolojik eğitimler de veriyoruz. Bu eğitimler sizlerin yere daha sağlam basmanızı, hayatı daha iyi anlamınızı, kişisel özgüveninizi arttıracak.

Bakın tüm kurumlarımız ile birlikte sizler için çabalıyoruz. Zaten sizler olmasanız bizler buralarda olmayız. Başkanımızın da dediği gibi bir el emeği pazarı kuracağız. Orada bir tane ürün satsanız bile, bu yavaş yavaş alışkanlık haline gelecek ve sürekli satış yapabileceksiniz.

İkinci aile destek merkezi açılması için başvuru yaptık. Kale, Çukur ve Saray Mahallelerinin ortasında bir yer olmasını istiyoruz. Ama sizler de çaba gösterin. Biz size geliyoruz, siz de bize gelin, isteyin, bizi yorun.”

Kaymakam Nazlı Demir’in konuşmasının ardından ikramlar ile program sona erdi.

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA