SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Elektrik faturaları cep yakıyor

Elektrik faturaları cep yakıyor
Bu haber 06 Eylül 2021 - 10:34 'de eklendi ve 51 kez görüntülendi.

Diyarbakır genelinde DEDAŞ’ın cep yakan elektrik faturalarına ilçemizden de tepkiler yükselmeye başladı.

İlçemizde vatandaşlar ve esnaflar cep yakan elektrik faturalarına adeta isyan etti. Yapılan zamların artık çekilmez bir hal aldığını belirten vatandaşlar ve esnaflar Ağustos 2020’den bugüne elektrik faturaları da üç kez zamlandı. Konutlarda kullanılan elektrik tarifesi 1 Ekim 2020’de yüzde 5.75; 1 Ocak 2021’de yüzde 6 ve son olarak 1 Temmuz 2021’de yüzde 15 oranında zamlandı. Elektrik zamlarının toplamı yüzde 29.76’ya ulaştı. Buna göre bir hanenin ortalama 230 kilovatsaat elektrik tüketimi, yapılan zamlarla aylık yaklaşık 52 lira arttı. Tabi bunun da ne kadar gerçeği yansıttığını bilmiyoruz. Fakat bu işe çözüm bulunmazsa eskiye dönüş yaşanacaktır dediler.

Kapalı işyerlerine 200 TL fatura

Tüm Türkiye’de olduğu gibi ilçedeki elektrik faturalarının cep yaktığını belirten esnaflar, “Covid 19 nedeniyle zaten zor zamanlar geçiriyoruz. Hala toparlanamayan esnaf ve sanatkarımıza bir darbe de elektrik faturalarından geliyor. Kapalı olan işyerlerine bile 200 TL’nin üzerinde fatura gelmesinin izahı olamaz. Bizler ve vatandaşımız kan ağlarken DEDAŞ’ın faturalar üzerinden esnafımıza ve halkımıza yüksek faturalar göndermesi kabul edilir değil” şeklinde konuştular.

Vatandaşın menfaatini esas alan çözüm

DEDAŞ uygulamalarının yıllardır bölgede sıkıntılara neden olduğunu kaydeden vatandaşlar ve esnaflar, “Özelleştirilen enerji şirketlerine devletin derhal müdahale etmesi ve etkin bir denetim sağlaması lazım. Devlet, bu konuda mağdur olan yurttaşın menfaatini esas alarak sorunu çözmelidir” ifadelerini kullandılar.

Geçtiğimiz günlerde bir açıklama yapan DEDAŞ, aşırı sıcaklar nedeniyle vatandaşın klima kullandığını ve yüksek faturaların bundan dolayı geldiğini iddia etmişti.

Vatandaş ve esnaflar ise yüksek elektrik faturaları nedeniyle bırakın klima çalıştırılmasını, vantilatörü bile çalıştıramadıklarını söylediler.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa