SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam
Bülent Boztepe

En büyük tehlike!

En büyük tehlike!
Bu haber 08 Eylül 2019 - 23:54 'de eklendi ve 66 kez görüntülendi.

Yeni bir eğitim-öğretim yılına başlıyoruz. Bütün öğrenci ve öğretmenlerimize başarılar.

Çeşitli bilim adamlarının, siyasilerin ortak görüşü, ülke kalkınmışlığının en önemli ayağının “Eğitim” olduğu vurgulanmaktadır.

Tabii eğitim denildiğinde, çağdaş bir eğitimden söz ediliyor.

Peki, ülkemizde eğitim düzeyi nedir?

Veriler, ülke eğitiminin hiç de içaçıcı olmadığını ortaya koyuyor. Üniversite sınavına giren öğrencilerin onlarcasının sıfır çekmesi bunun göstergesi değil mi?

Son 17 yılda maalesef eğitim, giderek kötü duruma getirildi. Müfredatlar sık sık değiştirildi, çağdaş eğitimin yerini hiç bilinmeyen adeta çağ dışı eğitim sistemi aldı.

İşte bunun karşılığı da bugün ülkenin ekonomik, sosyal ve kültürel ne duruma geldiğini ortaya koyuyor. Üretim yok, eğitim yok.

Bakınız bazı uzmanların görüşleri;

“Toplumun refah durumunu gösteren dolayısıyla fiziksel bir ölçü birimiyle ölçülebilmesi mümkün olmayan kalkınma, birçok sosyal, ekonomik, kültürel ve hatta siyasi göstergelerle açıklanabilmekte olup, bu göstergeler kişi başına düşen milli gelir, eğitim durumu, sağlık göstergeleri olarak sınıflandırılabilmektedir.

Birbiriyle sıkı ilişkili olan bu göstergeleri en iyi noktaya çıkarabilme veya bu sorunları çözebilme durumu o ülkenin kalkınmışlık derecesini ortaya koymaktadır.

Genel olarak kalkınma, hem ekonomik hem de toplumsal bir süreç olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu anlamda eğitimin ülkelerin kalkınmışlık ölçütlerinin yüksek seviyelerde olmasına katkısı oldukça büyük olmaktadır. Birçok sayıda genç insanın, kalkınan bir ekonomi ve anayasa hedefine uygun olarak yetiştirilmesi eğitimin, toplumsal, kültürel ve psikolojik etkilerinin yanı sıra ekonomik etkisinin olduğunu gösterir. Ülkedeki ekonomik duruma yansıyan bu etkilerde ülkelerin az gelişmiş ya da gelişmiş olarak sınıflandırmasına neden olmaktadır.”

İlçemizde durum da ülke durumundan farklı değil.

Öğrenciler istemedikleri okullara yönlendiriliyor, bunun sonucunda da öğrenci okulu terk ediyor.

Kanımca en büyük tehlike bu.

Görüşmek dileğiyle

Hoşçakalın..

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA