SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Ergani yolu için adım atıldı

Ergani yolu için adım atıldı
Bu haber 15 Şubat 2021 - 0:10 'de eklendi ve 235 kez görüntülendi.
  • Geçtiğimiz yıl ihaleye çıkan ve KİK’te bekleyen proje için yeniden ihale yapılıyor

 

Bir türlü tamamlanamayan ilçemiz-Ergani arasındaki yol nihayet yapılıyor.

Yapımına yaklaşık 4 yıl önce başlanan ve ilçenin girişinden başlayarak Ergani’nin Kesentaş mahallesine kadar süren yaklaşık 18 kilometrelik yolda genişletme çalışmaları yapılarak bırakılan ve bir türlü bitirilemeyen yol için ihaleye çıkıldı.

Karayolları 9’uncu Bölge Müdürlüğü tarafından çıkılan ihalede ilçemiz ile Ergani arasındaki yolun; toprak işleri, sanat yapıları, temel, alt temel ve sathi kaplama yapılacağı yer aldı. İhale 3 Mart’ta Karayolları 9. Bölge Müdürlüğü İhaleler Başmühendisliği İhale Salonunda gerçekleştirilecek. İhalenin sonuçlanmasının ardından 15 gün içinde yer teslimi yapılacak ve yolun bitirilmesi için ihaleyi alan firmaya 180 gün süre verilecek.

Turistik bir ilçe olan ilçemizin yıllardır büyük sıkıntıya neden olan yollarının yapılacağı müjdesi Diyarbakır eski Valisi Hasan Basri Güzeloğlu tarafından verilmişti. Vali Güzeloğlu, turizmin gelişmesinin en büyük ayaklarından birinin ulaşım olduğunu ve ilk etapta Çermik-Ergani arası yolun yapılacağını, daha sonra da Çermik-Siverek arasındaki yolda iyileştirmeye gidileceğini belirtmişti.

Fakat geçtiğimiz yıl yapılan ihale, pandeminin etkisiyle ertelenmiş, daha sonra da ihaleye katılan firmaların itirazı nedeniyle Kamu İhale Kurumunda şikayet konusu görüşülmüştü.

Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu, ilçemize yaptığı ziyarette yol konusunda açıklamalarda bulunarak, itiraz sürecinin sona ermesini beklediklerini ve sonuçlanmasının ardından Çermik-Ergani yolunun yapımı için kısa sürede çalışmalara başlanacağını ve bahar ayında çalışmaların başlayacağını ifade etmişti.

Vatandaşlar da virüs nedeniyle turizm sezonu açılmadan çalışmaların başlamasının önemli olduğunu belirttiler. Yıllardır ilçenin önemli sorunlarından biri olan yolun tamamlanmasıyla daha fazla turistin ilçeye geleceğini, kazalarda önemli düşüşler olacağına inandıklarını belirten vatandaşlar, emeği geçen tüm kişilere ve kurumlara teşekkür ettiler.

 

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa